Program pilotażowy badań stóp dzieci i młodzieży – gdzie się zgłosić?
Rozpoczął się program pilotażowy mający na celu badanie stóp dzieci i młodzieży. W 16. ośrodkach w Polsce małym pacjentom zostanie postawiona diagnoza w zakresie wad postawy. Program potrwa do roku 2025. Nie jest wymagane skierowanie na badania.
Wady postawy dotykają około 50-90% dzieci. Nieleczone wady kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy, mają wpływ na zaburzenia pracy i ruchomość stawu kolanowego. Mogą również wpływać na cały łańcuch biokinematyczny dziecka. Wczesne wykrycie wad postawy u dzieci zapewnia skuteczną terapię.
Program pilotażowy MZ i NFZ ruszył
W związku z tym Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przygotowali program pilotażowy badania stóp dzieci i młodzieży. „Program jest skierowany do dzieci od 5 roku życia, aby profilaktycznie badać małych pacjentów pod kątem wad postawy” – podkreśla lek. Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ. Program obejmie populację 24 tysięcy pacjentów w wieku od 5 do 16 lat.
Czym jest pilotaż?
„Pilotaż ma na celu sprawdzenie w praktyce skuteczności wykrywania wad kończyn dolnych u dzieci” – podkreśla Maciej Karaszewski. Program obejmuje:
- Badania manualne, które pozwalają na ocenę stanu stóp oraz diagnozowanie przyczyn i wskazanie miejsc, gdzie odczuwalny jest ból.
- Badanie podoskopowe, czyli diagnostyczne badanie stóp, które dostarcza wielu informacji na temat kształtu stopy, obecności zgrubień na podeszwie, a także umożliwia badanie stabilności stóp.
- Komputerowe badanie stóp na platformie, które polega na pomiarze sił reakcji podłoża w odpowiedzi na naciski stóp pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej lub podczas chodzenia.
Badania są bez skierowania. Opłaca NFZ
Badania w ramach programu pilotażowego są bezpłatne. Koszty pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy zgłosić się do jednego z 16 ośrodków w Polsce, które realizują program (lista poniżej). Nie jest wymagane skierowanie na badania. NFZ przeznaczył około 5,5 miliona złotych na realizację pilotażu.
Gdzie odbywa się program?
Realizatorzy programu pilotażowego badania stóp dzieci i młodzieży w województwie śląskim:
- AMED Sp. z o.o., ul. Ceglana 67C, 40-514 Katowice
- Zespół Lecznictwa Otwartego sp. z o.o. w Jaworznie, ul. Grunwaldzka 235, 43-600 Jaworzno
- Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ul. Ziołowa 45-47, 40-635 Katowice
- „Repty” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka z siedzibą w Tarnowskich Górach, ul. Jana Śniadeckiego 1, 42-604 Tarnowskie Góry
TB