Program szczepień w szkołach. Są nowe wytyczne
Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym stworzyło wytyczne dla dyrektorów oraz pakiety edukacyjne dotyczące organizacji szczepień w szkołach.
Do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku. Zakupem sprzętu i jego dystrybucją zajmie się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ponadto wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry.
Organizacja szczepień w szkołach – zaszczep się razem ze swoim dzieckiem
Nawet najlepsze wyposażenie szkół w środki bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ustalonych zasad, może nie uchronić dzieci przed zakażeniem. Właśnie dlatego dyrektorzy szkół będą organizować szczepienia w swoich placówkach.
– Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi działania na rzecz tego, aby każda placówka szkolna mogła uruchomić punk szczepień u siebie lub żeby uczniowie mogli trafić do innego punktu szczepień. To są indywidualne decyzje dyrektorów oraz oczywiście organów prowadzących – podkreśla szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów Michał Dworczyk.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet informacji dotyczący organizacji procesu szczepień, który określa obowiązki i zadania dyrektora szkoły. Są wśród nich m.in. zorganizowanie zajęć z wychowawcą dla uczniów oraz spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, zebranie od rodziców deklaracji dotyczących udziału dziecka w szczepieniu, współpraca z punktem szczepień, zorganizowanie miejsca na przeprowadzenie procesu szczepień (w zależności od możliwości lokalowo-organizacyjnych szkoły).
MEiN rekomenduje, aby podczas szczepień dzieci byli obecni także ich rodzice, którzy jeśli zechcą, będą mogli zaszczepić się razem z nimi. Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że choć będzie apelował o to, by dzieci się szczepiły, to nikt nikogo nie będzie do tego zmuszał, to ma być dobrowolna i indywidualna decyzja rodziców. Dzieci nie będą też „segregowane” czy dzielone klasami na te, które są zaszczepione i te, które do nie zamierzają brać udziału w szczepieniach.
Szczegóły – jak ten proces będzie wyglądał w każdej ze szkół, rodzice poznają w pierwszych dniach września w trakcie wywiadówek i przez systemy informatyczne.
PM
źródło: KPRM, MEiN