Promesy dla przedsiębiorców
Znamy rozstrzygnięcia w II rundzie naboru w konkursie „Inwestycje w MŚP” w ramach Śląskiego Pakietu dla Gospodarki. Przedstawiciele władz regionu spotkali się z przedsiębiorcami w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
– Konkurs okazał się strzałem w dziesiątkę, łącznie złożono 2300 wniosków, co jest rekordem we wszystkich konkursach w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.
– Dzięki współpracy z Komisją Europejską udało nam się zwiększyć pierwotną alokację, ale cały czas będziemy się starali o kolejne środki. Dla przedsiębiorców jest to szansa nie tylko na wyjście obronną ręką z kryzysu, ale także rozwój ich firm – dodał wicemarszałek Wojciech Kałuża.
W drugiej turze zgłoszono 278 wniosków na łączną wartość wsparcia przekraczającą 156 mln zł. Dostępna alokacja pozwoliła na wybór do dofinansowania 111 wniosków. Wśród wybranych przedsięwzięć najwięcej dotyczy branży gastronomicznej, turystycznej, usług i rozrywki oraz medycyny. To kolejne działanie, które daje szansę na utrzymanie konkurencyjności, dywersyfikację produkcji, zachowanie miejsc pracy czy inwestycje pozwalające zabezpieczyć niepewną przyszłość.
Województwo Śląskie jako jeden z pierwszych regionów opracowało narzędzia wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zostało wdrożone w formie Śląskiego Pakietu dla Gospodarki opiewającego na kwotę ponad 1 mld złotych.
III Filar skierowany do firm z regionu obejmował konkurs „Inwestycje w MŚP”, który udało się wprowadzić dzięki błyskawicznym zmianom w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego.
– Dla przedsiębiorców jest to szansa nie tylko na wyjście obronną ręką z kryzysu, ale także rozwój ich firm – akcentował wicemarszałek Wojciech Kałuża.
Pozyskane fundusze można przeznaczyć na zakup nowych oraz używanych maszyn, urządzeń, wartości niematerialnych i prawnych, specjalistycz-nych środków transportu czy przeprowadzenie prac modernizacyjnych, podnoszących jakość usług i umożliwiających wprowadzenie na rynek nowych produktów. Projekty można było składać także w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Maksymalna kwota dofinansowania ustalona została na poziomie 800 tys. zł. Nie wskazano kwoty minimalnej, co oznacza, że przedsiębiorcy mogli dostosować dofinansowanie do swoich potrzeb. Przyznane dofinansowanie obejmuje aż 85% kosztów kwalifikowalnych. W tej chwili całkowita alokacja środków wynosi 270 mln złotych.
/MAR/