Propozycja na weekend. Wycieczka z Kolejami Śląskimi do Mysłowic
Jeżeli nie podróżowaliście jeszcze do Mysłowic z celach turystyczny, to zachęcamy do krótkiej wycieczki linią S31, którą dotrzecie do tego… średniowiecznego miasta!
Mysłowice – Stare Miasto
Miasto lokowane było już w XIII wieku przez księcia opolsko-raciborskiego Władysława I. Wzmiankowano w 1360 roku o nim jako mieście lokowanym na prawie niemieckim. Doprowadzenie do Mysłowic trasy Kolei Górnośląskiej 31 października 1845 roku podkreśliło wagę miasta w regionie. W październiku 1846 roku Fryderyk Wilhelm IV dotarł do miasta, odbywając podróż inspekcyjną Koleją Górnośląską. Wysiadając niczym król Prus na dworcu kolejowym w Mysłowicach, polecamy spacer w stronę starego miasta, gdzie znajduje się kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Wzniesiony w XIV stuleciu został przebudowany w latach 1740-1742. Już w 1587 r. kościół został zniszczony w czasie walk pomiędzy arcyksięciem Maksymilianem Habsburgiem a hetmanem Janem Zamoyskim i odbudowany jako renesansowy. Wnętrze otrzymało nowy wystrój w stylu barokowym. Zasadnicze zmiany w wyglądzie kościoła, zwanego przez mysłowiczan Mariackim, zaszły dopiero po przebudowie w 1901. Historyzujące wnętrze związało jego architekturę z barokowym wystrojem.
Tuż obok mysłowickiego kościoła Mariackiego znajduje się stary rynek, przy którym znajdziecie XIX-wieczne kamienice historyzujące oraz eklektyczne. Wiele piwnic znajdujących się w mysłowickich zabytkach pochodzi z okresu późnego średniowiecza. Jednym z takich budynków jest niepozorna dawna szkoła parafialna przy ulicy Starokościelnej. Pierwsze informacje dotyczące szkoły parafialnej w Mysłowicach pochodzą z 1598 r. W 1779 r. została otwarta nowa szkoła, która została zlokalizowana w miejscu dawnego drewnianego budynku.
Mysłowice – Muzeum Miejskie
Wracając w rejon dworca kolejowego, warto zajrzeć również na południe od stacji, gdzie odnajdziecie dwie ważne instytucje muzealne. Muzeum Miejskie Mysłowic oraz Centralne Muzeum Pożarnictwa!
Warto odwiedzić również Muzeum Miejskie Mysłowic, w którym odkryjecie bezcenną kolekcję stary fotografii miasta oraz odtworzone wnętrza mysłowickich mieszkań, familoków i przedwojennych witryn sklepowych. Ekspozycja stała przedstawia burzliwy okres powstań śląskich oraz obu wojen światowych, których historia wyraźnie odcisnęła się na Mysłowicach.
Dodatkowo przy ulicy Sportowej znajdziecie Centralne Muzeum Strażackie. Na wystawie stałej zobaczycie ekspozycję mundurów galowych oraz bojowych, zarówno polskich jaki zagranicznych, między innymi mundury Ochotniczej Straży Pożarnej z Niepokalanowa.
Spacerując centrum Mysłowic warto przyjrzeć się XIX-wiecznej zabudowie, monumentalnym gmachom Urzędu Miejskiego położonego przy placu Wolności oraz zabytkowej Kaplicy Jana Chrzciciela. Budowa nowego mostu przez oddzielającą ówczesne województwo śląskie i województwo krakowskie Przemszą, doprowadziła do rozbiórki kaplicy w 1927 roku i jej odtworzenia nieopodal w 1928 roku, w kształcie i wyglądzie znanym nam do dnia dzisiejszego.
Źródło: Koleje Śląskie