Ruda Śląska: Czas na 60-lecie Grupy Bielszowickiej
W poniedziałek, 16 września o godzinie 17:00, w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy „Grupa Bielszowicka – 60. rocznica powstania”. Ekspozycja jest kluczowym elementem projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu EtnoPolska 2024. Projekt ma na celu upamiętnienie lokalnych twórców nieprofesjonalnych, działających w ramach amatorskiego ruchu plastycznego, a wystawę będzie można oglądać do 17 października br.
Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła stworzone przez dwudziestu członków Grupy Bielszowickiej – obrazy sztalugowe, grafiki, rzeźby oraz unikatowe modele wykonane z zapałek. Ekspozycji towarzyszyć będą biogramy artystów oraz archiwalne fotografie, ukazujące bogatą historię działalności tego lokalnego zespołu artystycznego. – Wystawa to wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie dorobek i wkład bielszowickiej grupy w rozwój amatorskiej twórczości plastycznej na Śląsku – podkreśla Ewelina Pieczka, przedstawicielka Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka.
Grupa Bielszowicka powstała w 1964 roku przy Zakładowym Domu Kultury KWK „Bielszowice”, a jej założycielami byli zarówno nauczyciele lokalnych szkół, jak i pracownicy kopalni, w tym takie postaci jak Władysław Luciński, Józef Niemiec, Jerzy Harazim, Jan Janiga, Antoni Adamski oraz Tadeusz Borecki. Przez lata, pod kierownictwem Władysława Lucińskiego, grupa rozwijała się, przyciągając ponad 100 artystów-amatorów. Luciński, ceniony za swoje zdolności organizacyjne i niezmienne zaangażowanie, przyczynił się do przekształcenia zespołu w jedno z najbardziej aktywnych środowisk twórczych w regionie. – Wśród jego podopiecznych znaleźli się m.in. Jerzy Sewina, Czesław Chodziuk, Jerzy Sekuła czy Marek Idziaszek – wylicza Pieczka.
Na wystawie pojawią się prace z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz z zasobów prywatnych, m.in. Małgorzaty Kamińskiej-Goli, Arkadiusza Goli i Marka Idziaszka.
Wernisaż to nie tylko otwarcie wystawy, ale również szereg wydarzeń towarzyszących. Zaplanowano m.in. panel dyskusyjny poświęcony historii i współczesnym perspektywom amatorskiego ruchu plastycznego, projekcję filmu dokumentującego dorobek Grupy Bielszowickiej, autorstwa Michała Szalasta, a także prezentację specjalnie wydanego z tej okazji albumu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.