Ruda Śląska. Eko-logiczni w MOPS
Ruda Śląska zakończyła pierwszą, pilotażową edycję projektu „Eko-logiczni. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród osób korzystających ze wsparcia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (MOPS) w Rudzie Śląskiej”. Uczestnicy projektu zdobyli wiedzę na temat segregacji śmieci i ekologicznego prowadzenia gospodarstwa domowego.
Zajęcia odbywały się w trzech blokach tematycznych, a głównym celem projektu, koordynowanego przez Klub Integracji Społecznej rudzkiego MOPS, było zwiększenie świadomości ekologicznej klientów pomocy społecznej. Uczestnicy szkolenia uczyli się zasad prawidłowej segregacji śmieci, oszczędzania energii elektrycznej, prawidłowego użytkowania pieca węglowego, przygotowywania ekologicznej chemii domowej oraz przetwarzania żywności w celu uniknięcia jej marnotrawienia. Funkcjonariusze Straży Miejskiej przekazali również informacje na temat możliwych konsekwencji działań nieekologicznych.
„Projekt Eko-logiczni realizowany przez pracowników socjalnych naszego Ośrodka wpisuje się w podejmowane przez nas działania proekologiczne, takie jak np. realizacja Programu 'Czyste Powietrze'”, mówi Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. „Trzeba podkreślić, że zadaniem pomocy społecznej jest nie tylko wsparcie finansowe, ale także szeroko rozumiana edukacja i zwiększanie świadomości naszych klientów w różnych aspektach życia”, dodaje.
„Dla osób biorących udział w pierwszej edycji projektu, które było ich 11, zajęcia były bardzo angażujące” – mówi Dorota Pośpieszczyk, jedna z pomysłodawczyń i prowadzących projekt, wraz z Natalią Raźniewską. „Byłyśmy zaskoczone ilością pytań dotyczących praktycznych aspektów działań proekologicznych i chęcią poszerzenia wiedzy z tego zakresu”, podkreśla.
Warto zaznaczyć, że zajęcia miały również charakter praktyczny, a uczestnicy tworzyli środki czyszczące z naturalnych produktów, które mogą zastąpić chemię gospodarczą, takie jak mydło, płyn do mycia naczyń czy płyn do mycia podłóg.
„Jestem bardzo zadowolony z organizacji zajęć, które pozwoliły mi uświadomić sobie, na czym polega ekologia” – mówi jeden z uczestników. „Szczególnie przydatne były zajęcia praktyczne, a przepisy na chemię domową z pewnością wykorzystam w domu. Polecam wszystkim udział w kolejnych edycjach tego projektu” – dodaje.
Planowane są kolejne edycje projektu, do których uczestnicy będą rekrutowani w Lokalnych Punktach Pracowników Socjalnych. Udział w zajęciach jest dobrowolny i zależy od zgłaszanych potrzeb w środowisku.
Fot. Freepik
TB