Ruda Śląska. Przedstawiono raport o stanie miasta
Wieloaspektowy raport, zawierający dane dotyczące demografii, majątku, oświaty i realizowanych działań w obszarze pomocy społecznej i ochrony środowiska, został złożony dla miasta Rudy Śląskiej za rok 2022. Przygotowany przez magistrat, dokument został przekazany do Kancelarii Rady Miasta i będzie poddany dyskusji podczas czerwcowej sesji radnych. Wówczas również radni będą głosować w sprawie udzielenia lub nieudzielenia prezydentowi miasta wotum zaufania. Podczas tego samego posiedzenia radni będą także podejmować uchwałę w sprawie absolutorium.
„Raport o stanie miasta za 2022 rok” stanowi wszechstronną kompilację informacji na temat miasta. Ogrom danych zawartych w raporcie ukazuje szeroki zakres spraw, którymi zajmuje się samorząd. Jest to również istotny materiał służący analizie dokonań oraz pozwala na zrozumienie zmieniającej się rzeczywistości na przestrzeni lat – podkreśla prezydent Michał Pierończyk. – Należy jednak pamiętać, że nawet największe ilości danych i liczb nie oddadzą w pełni wkładu pracy i zaangażowania ludzi – dodaje.
Raport o stanie miasta obejmuje cały rok 2022, który był dla samorządu Rudy Śląskiej trudny. 16 czerwca 2022 roku zmarła ówczesna prezydent Grażyna Dziedzic. Po stwierdzeniu wygaśnięcia jej mandatu, od 1 lipca do 29 września 2022 roku obowiązki prezydenta miasta pełnił Jacek Morek, który został wyznaczony na to stanowisko przez premiera RP. Od 29 września 2022 roku funkcję prezydenta miasta sprawuje wybrany w przedterminowych wyborach Michał Pierończyk. Wszystkie te wydarzenia zostały uwzględnione w raporcie, który poświęca jedną z części działalności Prezydenta Miasta.
Sam raport składa się z czterech części (346 stron) oraz trzech załączników (303 strony).
W pierwszej części raportu znajdują się informacje dotyczące pracy Prezydenta Miasta, urzędu, miejskich jednostek organizacyjnych i spółek z większościowym udziałem miasta. Zawierają się tam m.in. informacje o dostępności prezydenta miasta dla mieszkańców. Można znaleźć również informacje dotyczące współpracy rudzkiego samorządu z różnymi związkami miast oraz organizacjami pozarządowymi. Część ta zawiera także szczegółowe informacje o urzędzie miasta, jednostkach budżetowych oraz miejskich spółkach.
Druga część raportu obejmuje realizację polityk, programów i strategii miasta. Omówiono w niej m.in. programy dotyczące ochrony środowiska, opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, ochrony przed hałasem, usuwania azbestu, ograniczenia emisji zanieczyszczeń i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, a także plan adaptacji miasta Ruda Śląska do zmian klimatycznych do roku 2030. W tej części raportu znajdują się również dane demograficzne. Według danych GUS, na koniec grudnia 2022 roku w Rudzie Śląskiej mieszkało 131 532 osoby. Dane meldunkowe różniły się od tej liczby, wskazując na 124 034 zameldowanych mieszkańców na koniec 2022 roku, podczas gdy na koniec 2021 roku liczba ta wynosiła 125 334.
Druga część raportu zawiera również szczegółowe informacje na temat systemu oświatowego. W roku szkolnym 2021/2022 w Rudzie Śląskiej działało 86 placówek oświatowych, w tym 29 przedszkoli i 30 szkół podstawowych. W publicznych szkołach i przedszkolach uczyło się ogółem 20 056 wychowanków, uczniów i słuchaczy w 1 001 oddziałach. W rudzkim systemie oświaty zatrudnionych było 2 779 nauczycieli, z czego 62% posiadało dyplom nauczyciela. Pozostałe informacje zawarte w tej części raportu dotyczą m.in. pomocy społecznej, opieki zdrowotnej, kultury, sportu, bezpieczeństwa i gospodarki mieszkaniowej.
W dalszej części raportu znajdują się informacje dotyczące realizacji budżetu obywatelskiego (część III) oraz realizacji uchwał Rady Miasta Ruda Śląska (część IV).
Do raportu dołączono również obszerne sprawozdanie z realizacji Strategii Rozwoju Miasta Ruda Śląska do 2030 roku, a także sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Rewitalizacji. Jednym z załączników jest również informacja dotycząca stanu mienia komunalnego. Z tych danych dowiadujemy się, że miasto jest właścicielem blisko 14 800 działek o łącznej powierzchni ponad 2 400 ha, a wartość całego majątku miasta przekracza 1,3 miliarda złotych.
Raport będzie przedmiotem dyskusji radnych podczas czerwcowej sesji, po której nastąpi głosowanie nad udzieleniem bądź nieudzieleniem prezydentowi miasta wotum zaufania. Co istotne, brak udzielenia wotum zaufania jednoznaczny jest z nieudzieleniem wotum zaufania. Ponadto, jeżeli prezydent miasta nie uzyska wotum zaufania dwa lata z rzędu, Rada Miasta może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum.
TB