AKTUALNOŚCI KULTURA

Ruda Śląska. Wsparcie dla kina „Patria”

Fundacja Kina Patria rozpoczyna swoją działalność z celem wspierania i rozwijania zabytkowego kina, które zostało założone w Rudzie Śląskiej w 1937 roku. Fundacja zamierza zwiększyć liczbę widzów oraz pozyskiwać fundusze na rozwój i modernizację kina.

Właścicielka kina i przedstawicielka fundacji Ewa Brzezińska–Dłóciok podkreśla, że chodzi o utrzymanie kina jako miejsca studyjnego, prezentującego nietuzinkowe filmy, inspirowanie oraz pobudzanie do myślenia..

Głównym celem Fundacji jest zwiększenie liczby widzów, co ma być realizowane poprzez organizowanie licznych wydarzeń kinowych, które mają przyciągać zarówno miłośników rozrywki, jak i edukacji filmowej i okołofilmowej. Fundacja wierzy w niezwykłe wartości kulturowe i dydaktyczne kina, jako najlepszego miejsca do oglądania filmów – mówi właścicielka kina.

W tym celu zaprosiła widzów na pokaz specjalny filmu „Filip” oraz prelekcję przed filmem, którą wygłosił dr Mirosław Węcki, pracownik Uniwersytetu Śląskiego i Instytutu Pamięci Narodowej, który opowiedział o życiu na Śląsku (także w Rudzie Śląskiej) podczas II wojny światowej.

Kolejnym wydarzeniem zaplanowanym przez Fundację Kina Patria jest pierwszy pokaz z cyklu „Kino z psychologią”, który odbędzie się w środę 29 marca o godz. 19.00. Na prelekcji przed seansem będą uczestniczyć uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej, które są realizatorkami projektu

„Zdrówko psychiczne”. Członkowie Fundacji Kina Partia w najbliższym czasie zamierzają zorganizować kolejne kinowe wydarzenia przeznaczone dla starszych i młodszych mieszkańców Rudy Śląskiej.

Fot. Kino “Patria”

Kino Patria powstało w roku 1937, gdy Jan Jasiulek, pierwszy właściciel obiektu, kupując działkę pod dom po bardzo korzystnej cenie zobowiązał się do wybudowania na jej części dużego i nowoczesnego kina. Po 5 miesiącach, 18 września 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. W tamtych czasach Patria cieszyła się ogromną popularnością. Niedługo po wybuchu wojny Jasiulek został odsunięty od prowadzenia interesu i choć po wyzwoleniu starał się odzyskać swoją własność, nie dostał pozwolenia na dalsze prowadzenie działalności.

Kino upaństwowiono i przekazano Filmowi Polskiemu. Dopiero w latach 90. kino wróciło w prawowite ręce właścicieli. Od 2001 roku Patria jest kinem studyjnym, we współpracy ze Stowarzyszeniem In-nI prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy, którego założycielem był jeden z fundatorów – Krzysztof Kasprzyk. W kinie funkcjonuje również kawiarenka filmowa. Kino Patria znajduje się w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu przy ul. Chorzowskiej 3.