AKTUALNOŚCI ROZRYWKA

Ruda Śląska: zorganizują Walentynki dla czworonogów

Walentynki zawsze kojarzą się z miłością, a w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej, miłość wobec zwierząt jest równie ważna. Już po raz dwunasty, wraz z pięcioma szkołami podstawowymi z Rudy Śląskiej, rusza walentynkowa akcja charytatywna „Kocham Rudą Faunę”. Celem akcji jest wsparcie potrzebujących zwierząt poprzez przekazanie do rudzkiego schroniska niezbędnych rzeczy. Tegoroczna akcja rozpocznie się 13 lutego i potrwa do 1 marca.

Ewa Chromik, koordynatorka akcji oraz dyrektorka I LO im. A. Mickiewicza, podkreśla, że pomoc zwierzętom to dla nich nie tylko obowiązek, ale także szkolna tradycja. “Od wielu lat staramy się pokazać, że miłość i wsparcie mogą być skierowane nie tylko do ludzi, ale także do tych bezdomnych zwierząt, które potrzebują naszej pomocy” – dodaje Chromik.

W tym roku organizatorzy postanowili ponownie zaprosić do akcji szkoły podstawowe, a także zorganizować spotkania ze specjalistami zajmującymi się zwierzętami. Uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez wybitnych ekspertów, m.in. dr. Marlenę Drapalską-Grochowicz z Uniwersytetu Śląskiego oraz behawiorystkę Barbarę Klasik-Przychodzeń.

Rozpoczęcie akcji nastąpi 13 lutego, kiedy to w szkole będą sprzedawane pączki ofiarowane przez piekarnię „Jakubiec”, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup karmy dla zwierząt. W tym roku szczególne wsparcie skierowane będzie na koty, z myślą o zbliżającym się Światowym Dniu Kota obchodzonym 17 lutego. Chromik apeluje o wsparcie schroniska poprzez zakup mokrej karmy dla kotów dorosłych, seniorów i kociąt.

Dodatkowo, dostępne są kalendarze do nabycia w schronisku oraz w I LO, a dochód z ich sprzedaży również zostanie przekazany na pomoc potrzebującym zwierzętom. Pomoc w schronisku nie kończy się jednak po walentynkach – wielu wolontariuszy z I LO i rudzkich szkół podstawowych regularnie angażuje się w działania na rzecz zwierząt przez cały rok.

Do tegorocznej akcji zaproszono Szkołę Podstawową nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik, Szkołę Podstawową nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, Szkołę Podstawową nr 28 im. Wincentego Janasa, Szkołę Podstawową nr 35 oraz Szkołę Podstawową nr 41 im. Gwarków Rudzkich. Ich wsparcie będzie nieocenione w realizacji celów akcji „Kocham Rudą Faunę”.

TB/UM w Rudzie Śląskiej