Rządzili studenci – symboliczne przekazanie klucza do miasta podczas Juwenaliów w Częstochowie

W tym roku Juwenalia w Częstochowie trwały od początku tygodnia, jednak najważniejszym i najbardziej symbolicznym momentem okazał się czwartek, gdy studenci na chwilę przejęli władzę nad miastem. Tego dnia odbyło się uroczyste przekazanie klucza do bram Częstochowy – symbolicznego aktu, który tradycyjnie oznaczał czas rządów żaków.
Tłumny pochód studentów, ubranych w barwne stroje i z humorem na twarzach, wyruszył z okolic uczelnianych budynków i akademików na Tysiącleciu, by przejść alejami Armii Krajowej i Najświętszej Maryi Panny aż na plac Biegańskiego. To właśnie tam, na balkonie Ratusza, odbyła się ceremonia. Zastępca prezydenta miasta, Jarosław Marszałek, przekazał potężny, symboliczny klucz delegacji studentów. Wśród nich byli m.in. rektorzy Politechniki Częstochowskiej – dr hab. inż. Marek Warzecha – oraz Uniwersytetu Jana Długosza – dr hab. Bogusław Przywora, a także juwenaliowy król i królowa: Kacper Nowak i Julia Rozpondek.
Na placu Biegańskiego panowała radosna atmosfera. Fotoreporterzy mieli pełne ręce roboty, uwieczniając barwne przebrania młodych ludzi. Wśród nich znalazła się m.in. maskotka Politechniki Częstochowskiej, dowcipni pielęgniarze z akademickiego zespołu oraz postacie z popularnych bajek, jak szczupły i zgrabny Shrek, a także niecodzienne „siostry zakonne” z nieustalonego zgromadzenia.
Tydzień Juwenaliów rozpoczął się 19 maja i obejmował różnorodne atrakcje: od pokazów kina plenerowego, przez zawody sportowe i pokazy motoryzacyjne, po stand-up, karaoke oraz grillowanie. Ta ostatnia forma integracji zdaje się być dziś jedną z ulubionych i najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu, przygotowując studentów do życia dorosłego.
Kulminacją festiwalu były dwa dni pełne muzyki rapowej na scenie kampusu Politechniki Częstochowskiej. W piątek 23 maja na scenie zaprezentowali się Bambi, Guzior, Wac Toja oraz Janusz Walczuk, a w sobotę Louis Villain, Sarius, Kaz Bałagane, Kartky i W.E.N.A. Mimo pozornie jednolitego gatunku muzycznego, rap okazał się doskonale trafiać w gusta i potrzeby młodych uczestników wydarzenia.
Organizacja tegorocznych Juwenaliów w większości spoczęła na barkach Politechniki Częstochowskiej, która wspierana była przez Uniwersytet Jana Długosza.
Tradycja juwenaliów sięga średniowiecza – ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „iuvenalis”, oznaczającego „młodzieńczy”. Pierwsze polskie juwenalia zorganizowano w XV wieku na Akademii Krakowskiej, a współczesna forma święta studentów odrodziła się w latach 50. XX wieku. Obecnie wydarzenie, choć nadal stanowi ważny moment integracji środowiska akademickiego, pełni głównie funkcję rozrywkową, często komercjalizowaną i wspieraną przez duże marki.
Z perspektywy antropologicznej juwenalia można uznać za rytuał przejścia, w którym młodzież na chwilę opuszcza codzienne normy społeczne, tworząc własną, tymczasową wspólnotę. Kiedyś były one także wyrazem buntu i kontrkultury, dziś stały się przede wszystkim okazją do wspólnej zabawy i celebracji młodości.
Fot. Grzegorz Skowronek/UM




