Samorządowcy stają murem za marszałkiem województwa! WIDEO
Jest stanowcza reakcja samorządowców na wniosek radnych PiS Sejmiku Śląskiego o odwołanie Jakuba Chełstowskiego z funkcji marszałka województwa śląskiego. Dziś przed siedzibą zarządu Metropolii GZM grupa prezydentów miast pokazała swą jedność z marszałkiem. Zapewniają, że współpraca samorządów z Urzędem Marszałkowskim nigdy wcześniej nie układa się tak dobrze, a PiS próbuje to zrujnować.
Radni PiS swój wniosek uzasadnili tym, że marszałek został wybrany z ich listy wyborczej, a opuszczając PiS stracił mandat do sprawowanie swojej funkcji. Sam Jakub Chełstowski wielokrotnie tłumaczył swoją decyzję. Podkreślał, że nie jest mu po drodze z partią przez którą blokowane są unijne środki dla Polski i naszego regionu, co było główną przyczyną opuszczenia PiS-u. Jego decyzję poparło mnóstwo samorządowców, którzy mają te samo zdanie.
Wśród zebranych dziś przez Metropolią byli m.in. prezydenci Sosnowca, Tychów, Katowic, Bytomia czy Chorzowa.
Hipokryzją jest to, że partia, która grzmi i mówi, że jeśli marszałek Chełstowski zostanie na swoim stanowisku, powinien być sprawdzany przez instytucje europejskie czy aby dobrze wydaje środki europejskie. To właśnie na zaproszenie marszałka Chełstowskiego byliśmy na Stadionie Śląskim, gdzie mogliśmy słyszeć, jak pan Zimmermann mówił o tym, że środki europejskie dla woj. śląskiego już są zapewnione, jedynym problemem, który dzisiaj jest, to to, że to Prawo i Sprawiedliwość doprowadziło do sytuacji, że te środki do Polski mogą nie wpłynąć – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – PiS chce kontrolować marszałka jak wydaje środki, których nie mamy przez to, że oni je zablokowali. Jako przedstawiciele samorządu będziemy stać przy panu marszałku. Nie możemy dopuścić do tego, aby po raz kolejny PiS niszczyło samorządy – dodał stanowczo.
Z kolei prezydent Tychów Andrzej Dziuba zaznaczył, że dużą rolę w tym, iż w ogóle powstał wniosek o odwołanie marszałka miał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
To on namawiał radnych PiS-u, żeby podpisali wniosek, mówiąc delikatnie namawiał. Mamy propozycję dla pana wojewody – zamiast toczyć takie polityczne gierki, zapraszamy go do wspólnego stołu wspólnie z marszałkiem i przewodniczący Metropolii Karolczakiem. Weźmy się za problemy, które gnębią to województwo. My wiemy, jak to zrobić. Panie wojewodo – zapraszany do jasnej strony mocy – zachęcał Andrzej Dziuba.
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przekonywał, że obecnie współpraca z Urzędem Marszałkowskim jest twórcza zwłaszcza w obszarze rozwoju transportu i zabezpieczenia finansowania służbie zdrowia. Zwrócił uwagę na rolę portu lotniczego Katowice Airport, który decyzją PiS o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Łodzi, zostanie zmarginalizowany.
Również prezydent Katowic jest zaniepokojony tym ostatnim aspektem.
Po raz pierwszy od ponad 20 lat stoimy przed faktem i możliwością wspólnego zarządzania województwem. My wszyscy jak tutaj stoimy znamy problemy regionu i wiemy jak je rozwiązywać. A polityka powinna być jak najdalej od samorządu. Ta centralna polityka czy partyjniactwo jak najdalej od naszych samorządów – powiedział Marcin Krupa.
„Dziękuję przedstawicielom samorządów za wsparcie, ten sygnał jest mocny i konsekwentnie realizujemy współpracę dla dobra mieszkańców. Mówimy jednym głosem w sprawie rozwoju województwa śląskiego, chcemy być skuteczni. Wniosek Prawa i Sprawiedliwości jest nieracjonalny, to akt oskarżenia wobec tej formacji. Walczymy o większą rolę samorządów, o historyczne środki dla regionu w wysokości 5,1 mld euro i przyszłość mieszkańców, to cel który nas jednoczy i pozwala wspólnie budować konkretne przedsięwzięcia” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.
Głosowanie nad wnioskiem PiS o odwołanie marszałka ma nastąpić na najbliższej sesji Sejmiku Śląskiego.