Satyr spod Zamku Sułkowskich lśni w nowej odsłonie
Popularna rzeźba Satyra, znana wśród mieszkańców Bielska-Białej jako „siusiający diabełek”, przeszła gruntowną renowację, przywracając mu dawny blask i eliminując jego „problemy zdrowotne”. Odsłonięty na tle zamkowego muru, ten urokliwy, nieco frywolny symbol miasta, od lat wzbudza zainteresowanie nie tylko swoją formą, ale również legendą, która się z nim wiąże.
Rzeźba, której dotyka ząb czasu, co jakiś czas wymaga konserwacji. Wpływają na to zarówno warunki atmosferyczne, jak i lokalny przesąd, według którego potarcie rzeźby w „czułym” miejscu ma przynieść szczęście i poprawić męską witalność. Ten nietypowy rodzaj interakcji z rzeźbą sprawia, że Satyr co jakiś czas „cierpi” na urologiczne dolegliwości.
Zespół do zadań specjalnych
Ostatnia renowacja rzeźby była możliwa dzięki zaangażowaniu pracowników Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Dzięki ich pracy diabełek nie tylko odzyskał swój dawny wygląd, ale też został usprawniony technologicznie. Paweł Futoma z Wydziału Gospodarki Miejskiej informuje o szczegółach prac:
Naprawiono system „sikania”, usunięto pęknięcia i ubytki w rzeźbie oraz odnowiono nieckę fontanny. Usunięto także rdzawe przebarwienia, a całość pokryto nowoczesnym środkiem hydrofobowym, co zabezpiecza rzeźbę przed wilgocią. Zmieniliśmy również system oświetlenia – teraz jest on dyskretny, a zewnętrzny naświetlacz efektownie podkreśla postać diabełka po zmroku.
Ekologiczny Satyr
Warto również wspomnieć, że rzeźba jest przyjazna środowisku. Kilka lat temu zmodernizowano jej system zasilania wodą, co znacznie ograniczyło zużycie tego surowca. Było to konieczne, gdyż wcześniejszy system generował zbyt duże straty wody. Modernizacja została przeprowadzona przy okazji remontu muru oporowego wokół Zamku Sułkowskich, przy którym znajduje się Satyr.
Dziedzictwo bielskiego rzeźbiarza
Rzeźba, która od ponad czterech dekad stanowi charakterystyczny element Bielska-Białej, jest dziełem znanego miejscowego artysty, Mieczysława Hańderka. Hańderek, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, całe swoje życie związany był z miastem, a Satyr to jedno z jego najsłynniejszych dzieł. Powstała w 1974 roku rzeźba do dziś przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta, wzbudzając sympatię i uśmiech na twarzach przechodniów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Źródło opracowania: UM w Bielsku-Białej/ Fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB