Sierpniowa Nocna Szychta z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, jedna z największych atrakcji turystycznych Śląska, zapraszają na drugą Nocną Szychtę – wyjątkową wieczorno-nocną przejażdżkę, która odbędzie się 16 sierpnia. Wydarzenie podzielono na dwie tury, a sprzedaż biletów już ruszyła na stronie https://bilety.sgkw.eu/.
Przejażdżka z przewodnikiem i ogniskiem
Pierwsza tura rozpocznie się o 17:00 na przystanku Bytom Wąskotorowy. Po krótkim spacerze na stację BKw przy ul. Reja, gdzie przewodnicy oprowadzą uczestników, zapłonie ognisko, przy którym będzie można upiec własne kiełbaski. O 19:30 pociąg wyruszy w kierunku Miasteczka Śląskiego, powracając do Bytomia około 22:30.
Druga tura zaczyna się o 20:30 na stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Podobnie jak w pierwszej turze, przewodnicy oprowadzą chętnych po stacji, a uczestnicy będą mogli cieszyć się ogniskiem. O 23:00 pociąg ruszy do Miasteczka Śląskiego, wracając około 2:00 w nocy.
Spalinowa lokomotywa i letnie wagony
Pociąg prowadzi lokomotywa spalinowa serii Lxd2, a pasażerowie będą mogli podróżować w letnich wagonach – zarówno zamkniętych, jak i otwartych. W drodze powrotnej istnieje możliwość wysiadania na stacjach pośrednich. Organizatorzy zastrzegają, że godziny przyjazdu mogą się zmienić, a w razie niepogody program wydarzenia może zostać zmodyfikowany.
Bilety i informacje
Bilety normalne kosztują 60 zł, a ulgowe 50 zł. Szczegóły i rezerwacje dostępne są na stronie https://bilety.sgkw.eu/. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Dziedzictwo techniki i turystyki
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie, działająca od 1853 roku. Pierwotnie służyła przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy metali i kamień. Dziś, prowadzona przez pasjonatów ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, jest częścią Szlaku Zabytków Techniki, przyciągając turystów do takich miejsc jak Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Rezerwat „Segiet” oraz Zalew Nakło-Chechło.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.