Siła, wytrzymałość i współpraca. Policjanci rywalizowali o puchar katowickiego oddziału prewencji
Dwa dni intensywnej rywalizacji, wymagające konkurencje sprawnościowe i sportowe emocje do ostatnich minut zmagań. W katowickim Oddziale Prewencji Policji zakończyła się dziewiąta edycja Zawodów Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach oraz Przewodniczącego Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów. W wydarzeniu udział wzięli funkcjonariusze z Katowic, Bielska-Białej i Częstochowy, którzy udowodnili, że policyjna służba wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również doskonałej kondycji fizycznej oraz umiejętności współpracy w zespole.
Do tegorocznej edycji zawodów przystąpiło łącznie 63 policjantów. O zwycięstwo walczyło dziewięć siedmioosobowych drużyn reprezentujących kompanie katowickiego oddziału prewencji oraz Samodzielne Pododdziały Prewencji Policji z Bielska-Białej i Częstochowy. Głównym celem wydarzenia było doskonalenie sprawności funkcjonariuszy, integracja środowiska policyjnego oraz promowanie zdrowej, sportowej rywalizacji.
Pierwszy dzień zawodów rozegrano w hali sportowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zestawem konkurencji sprawdzających siłę, wytrzymałość oraz koordynację ruchową. Jednym z wyzwań było wyciskanie sztangi o wadze 60 kilogramów, gdzie liczyła się łączna liczba powtórzeń wykonanych przez całą drużynę. Kolejna konkurencja polegała na przejechaniu jednego kilometra na rowerze stacjonarnym, a o wyniku decydował łączny czas wszystkich zawodników.
Dużo emocji dostarczył także test siłowo-wytrzymałościowy. Policjanci rywalizowali w sztafecie połączonej z odtworzeniem konstrukcji zbudowanej z klocków, wykonywali podciągnięcia na drążku oraz skoki w dal z miejsca. Każdy element wymagał nie tylko sprawności fizycznej, ale również koncentracji i wzajemnej współpracy.
Po zakończeniu pierwszego dnia na prowadzenie wysunęła się drużyna Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. Policjanci z Podbeskidzia wypracowali sześciopunktową przewagę nad reprezentacją Kompanii Prewencji V, stając się głównymi kandydatami do końcowego triumfu.
Ostateczne rozstrzygnięcia zapadły jednak dopiero drugiego dnia zawodów. Areną zmagań stały się tereny rekreacyjne nad Zalewem Mitręga w gminie Łazy, gdzie organizatorzy przygotowali wymagający bieg terenowy z licznymi przeszkodami.
Już na starcie uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniem matematycznym. Każda drużyna rozwiązywała serię działań polegających na odejmowaniu wielocyfrowych liczb. Wyniki należało zapamiętać i podać dopiero po ukończeniu całej trasy. Każda pomyłka oznaczała dodatkowe kary w postaci dziesięciu powtórzeń ćwiczenia „padnij–powstań”, znanego szerzej jako burpees.
Następnie zawodnicy wbiegali do wody, gdzie czekało na nich kolejne wyzwanie. Z dna zalewu należało wydobyć sześć pięciolitrowych butli wypełnionych piaskiem, przetransportować je na brzeg, a następnie ponownie umieścić w wodzie. Zadanie wymagało ogromnego wysiłku i dobrej koordynacji działań całego zespołu.
Kolejny etap obejmował transport partnera na plecach na dystansie stu metrów. W trakcie tego zadania niesiony zawodnik musiał oddać strzał z pistoletu ASG do tarczy ustawionej w odległości pięciu metrów. Każde pudło oznaczało dodatkową karę naliczaną na mecie.
Po zakończeniu konkurencji uczestnicy ruszali na dwukilometrowy bieg wzdłuż brzegu zalewu. Dopiero po przekroczeniu linii mety podawali wcześniej obliczone wyniki działań matematycznych i wykonywali ewentualne karne serie ćwiczeń. Trasa okazała się wyjątkowo wymagająca. Żadna z drużyn nie uniknęła błędów, a niektórzy zawodnicy musieli wykonać nawet po 90 burpees.
Najlepszy rezultat drugiego dnia osiągnęła Kompania Prewencji II. Świetny występ pozwolił jej awansować na najniższy stopień podium, wyprzedzając drużynę Kompanii Prewencji I. Kluczowa dla końcowej klasyfikacji okazała się jednak przewaga wypracowana wcześniej przez funkcjonariuszy z Bielska-Białej.
Po podliczeniu wszystkich wyników zwycięzcami IX Zawodów Sprawnościowych zostali policjanci Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. Drugie miejsce zajęła Kompania Prewencji V z Katowic, natomiast trzecia lokata przypadła reprezentacji Kompanii Prewencji II.
Podczas uroczystego zakończenia zawodów zastępca dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach młodszy inspektor Artur Maliszewski, główny sędzia zawodów podinspektor Mirosław Szalkowski oraz przewodniczący Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów OPP w Katowicach aspirant sztabowy Dariusz Tabas podziękowali wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, determinację i sportową postawę.
Najlepsze drużyny otrzymały puchary oraz nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Nowością tegorocznej edycji było przyznanie wyróżnienia dla najbardziej wartościowego zawodnika turnieju. Tytuł MVP zdobył starszy sierżant Sebastian Śleziak z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Bielsku-Białej. W nagrodę otrzymał wyjątkowy prezent – skok spadochronowy wraz z profesjonalnym kursem przygotowawczym, ufundowany przez instruktorów 1. Szkoły Bojowego Spadochroniarstwa w Niegowonicach.
Organizatorzy podkreślali, że choć wyniki i miejsca na podium mają znaczenie, najważniejsza pozostaje gotowość do podejmowania wyzwań, współpraca oraz ciągłe doskonalenie umiejętności niezbędnych w codziennej służbie. Tegoroczne zawody po raz kolejny pokazały, że funkcjonariusze śląskiego garnizonu potrafią skutecznie łączyć profesjonalizm z duchem sportowej rywalizacji.
Szczególne podziękowania skierowano również do dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach Adriana Kalego za wsparcie organizacyjne oraz udostępnienie obiektów i terenów niezbędnych do przeprowadzenia zawodów. Wyróżniono także wszystkich partnerów i instytucje, które zaangażowały się w przygotowanie wydarzenia.

