Silesia Alert na (nie)pogodę
Ekoenergia Silesia S.A. (EES), spółka zarządzająca dwoma parkami technologicznymi w Katowicach, stworzyła pierwsze w Polsce, innowacyjne narzędzie do zautomatyzowanego prognozowania silnych burz. EES dysponuje bowiem unikatowym radarem meteorologicznym zlokalizowanym na budynku Terenowego Centrum Badawczego w Goczałkowicach-Zdroju. Rzeczony sprzęt ma zasięg 200 km. Obejmuje więc całą Konurbację Katowicką, Aglomerację Krakowską, Tatry, Beskidy, Opole oraz części województw Opolskiego, Świętokrzyskiego i Łódzkiego.
Aplikacja Silesia Alert
Z urządzeniem powiązana jest aplikacja Silesia Alert, która umożliwia podgląd bieżącego obrazu radarowego (dla 39 największych miast dostępne są ostrzeżenia burzowe w czasie rzeczywistym). Silesia Alert to narzędzie bazujące na specjalistycznych algorytmach, informujące o zagrożeniach silnymi burzami w upalne dni lata. Potrafi również rozpoznawać wszystkie inne niebezpieczne zjawiska występujące w czasie burz, a najwyższą skuteczność wykazuje w odniesieniu do opadów gradu.
Jeśli więc zapowiadane są burze, a nie masz czasu, by śledzić na bieżąco pogodowe mapy, wypróbuj nasze ostrzeżenia generowane w czasie rzeczywistym. Zwłaszcza, że Silesia Alert to doskonałe uzupełnienie ostrzeżeń wysyłanych przez państwową służbę meteorologiczną. Zaletą tamtych rozwiązań jest znaczne wyprzedzenie czasowe sięgające kilku lub kilkunastu godzin, jednak burze to zjawiska lokalne i nie pojawiają się one w obrębie całego obszaru objętego ostrzeżeniem. Tym samym wielu odbiorców jest niezadowolonych z faktu, że po otrzymaniu takiego ostrzeżenia zagrożenie burzowe w ogóle się nie wydarzyło. Tu pomocą jest Silesia Alert. Gdy otrzymasz zawiadomienie burzowe IMGW (ważne przez kilkanaście kolejnych godzin), śledź komunikaty z naszej aplikacji, by dowiedzieć się, kiedy dokładnie wystąpi burza.
Jak to działa?
1. Radar wykonuje pełen skan z tzw. krokiem czasowym co ok. 90 sekund. Z taką częstotliwością aktualizowane są ostrzeżenia. Jest to jego ogromna przewaga; nikt nie zapewnia tak częstej aktualizacji przestrzennych obrazowań radarowych.
2. Każdy nowy skan trafia do jednostki obliczeniowej, która – na podstawie danych z radaru – wylicza kilka parametrów. Są one analizowane w zakresie spełniania określonych kryteriów, po przekroczeniu których powinno być wysłane ostrzeżenie burzowe odpowiedniego stopnia. Tu używana jest największa moc obliczeniowa systemu.
3. W zależności od obliczonych wartości tych parametrów, wydawane jest ostrzeżenie odpowiedniego stopnia dla „zagrożonego” miasta. Ostrzeżenie jest wysyłane użytkownikom aplikacji z danego miasta, jeśli w promieniu 15 km od niego znajdzie się burza spełniająca wskazane kryteria burzowe.
4. W przypadku podniesienia stopnia ostrzeżenia burzowego wysyłane jest kolejne powiadomienie.
5. Czas, w którym ważne jest powiadomienie z systemu Silesia Alert, to 30 minut. W przypadku występowania wielu burz, możliwe jest kilkukrotne otrzymywanie ostrzeżeń o różnych stopniach, powiadomień o zaniku zagrożenia, a następnie nowych komunikatów (całość jest uwarunkowana rzeczywistą sytuacją meteorologiczną). W przypadku awarii radaru lub infrastruktury przetwarzającej dane, użytkownik zostanie o tym poinformowany w odrębnym komunikacie.
Powiadomienia, które Państwu oferuje EES, pochodzą z w pełni zautomatyzowanego systemu. Wyspecjalizowane algorytmy codziennie, przez 24 godziny na dobę, w sezonie burzowym (tj. od 15 kwietnia do 15 października) monitorują specjalistyczne parametry meteorologiczne, bazując na przestrzennym obrazie tzw. odbiciowości.
Odbiciowość jest miarą koncentracji i średnicy hydrometeorów (opadów w postaci zbiorów cząsteczek wody lub lodu). A to oznacza, że im większe są krople wody, płatki śniegu lub gradowe kule oraz im gęściej padają, tym wyższa jest odbiciowość. Oprócz samej wartości odbiciowości i jej lokalizacji, radar dostarcza również dane o wysokości, na której znajdują się te cząsteczki. Informacja ta jest kluczowa dla algorytmów Silesia Alert dlatego, że silne burze są na ogół zdecydowanie wyższe w stosunku do zwykłych tzw. komórek burzowych. Zatem nie tylko wysoka odbiciowość, ale także wysokość, do której ta odbiciowość sięga, pozwala na określenie poziomu zagrożenia.
Jak zainstalować aplikację?
Nasza aplikacja działa w tej chwili na systemie Android. Można ją pobrać ze sklepu Google Play. Po zainstalowaniu aplikacji należy wybrać miasto, dla którego wysyłane będą ostrzeżenia meteo. Można wybrać tylko jedno miasto na jednym urządzeniu, jednak w zakładce „Bieżące Alerty” istnieje możliwość podglądu alertów dla wszystkich 39 miast. Z kolei w zakładce „Radar Live” można sprawdzić obraz radarowy w czasie rzeczywistym. Jeśli więc nie spodziewamy się „burzy z piorunami”, a wychodząc z domu, chcemy po prostu wiedzieć, czy zabrać ze sobą parasol – aplikacja EES również to umożliwia.
Jednak narzędzie ostrzega wyłącznie przed występującymi lokalnie zagrożeniami związanymi z burzami. Należą do nich: opady gradu, silny wiatr, ulewne opady deszczu oraz trąby powietrzne. Nasz system najbardziej skutecznie wykrywa zagrożenie gradem. Z kolei zjawiska pogodowe występujące na znacznych obszarach (upały, mrozy, kilkudniowe i umiarkowane opady oraz silny wiatr niezwiązany z burzami) nie są w ogóle prognozowane przez nasze algorytmy. Ich geneza jest zupełnie inna niż burz związanych z tzw. procesem konwekcji. Tu uzupełnijmy, że prognozowanie powyższych zagrożeń (na większych terenach) odbywa się wyłącznie przy pomocy numerycznych modeli atmosfery, co pozwala na dużo większe wyprzedzenie w przygotowywaniu ostrzeżeń i zapewnia wysoki poziom ich trafności. To oznacza, iż ostrzeżenia państwowej służby meteorologicznej są w zupełności wystarczające. Jednocześnie zachęcamy do pobrania aplikacji Silesia Alert./MZ/
TO ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ!
Dla dzieci najlepsza jest woda
Wbrew pozorom to nie słodycze, a spożywanie słodzonych napojów jest najczęstszym powodem otyłości u dzieci. Sklepowe półki aż uginają się od produktów, które kuszą kolorem, etykietą i reklamą. Ale czy są zdrowe? Najczęściej nie trzeba nawet zbyt wnikliwie analizować składu, by domyślić się, że w większości te napoje wypełnione są
po brzegi pustymi kaloriami, barwnikami i konserwantami szkodliwymi dla młodych organizmów.
Bardzo niezdrowe są niektóre napoje gazowane. Poza cukrem i różnymi substancjami chemicznymi jest w nich zawarty dwutlenek węgla, który znacząco podrażnia żołądek.
Liczne niegazowane napoje kolorowe również są nieodpowiednie dla dzieci. Zawierają mnóstwo cukru i/lub syropu glukozowo-fruktozowego, który może przyczyniać się do powstawania cukrzycy typu 2. W niektórych produktach są również chemiczne konserwanty i sztuczne barwniki, które z kolei zaburzają pracę układu nerwowego.
Naturalne soki z owoców są zdrowe, ale mogą zawierać nadmiar fruktozy. Poza tym, zgodnie z zasadami zdrowej diety, lepiej podać dziecku całe owoce do zjedzenia niż wyciskany z nich sok.
Najprościej byłoby wszystkie te napoje zamienić na czystą wodę. Dzieci i młodzież ciężko jednak do tego przekonać – ze względu na neutralny smak wody oraz brak koloru, który przyciągałby wzrok. Poza tym, sami nierzadko wyrabiamy u dzieci nieodpowiednie nawyki, np. pokazując, że regularnie pijemy kolorowe gazowane napoje. Ale jeśli od samego początku diety dziecka będziemy mu podawać wodę, istnieje duża szansa, iż samo w przyszłości chętnie po nią sięgnie.
A co jeśli dziecko przyzwyczaiło się do dosładzanych napojów? Na początku może być trudno zmienić ten nawyk – neutralny smak wody może nie przypaść do gustu. Najlepiej samemu być przykładem – pić wodę, podawać ją do posiłków, mieć ją przy sobie, np. w trakcie zabawy czy spaceru.
Dla mniejszych dzieci woda może być bardziej atrakcyjna w kolorowym kubeczku lub w butelce z ulubionym bohaterem z bajki. Starszym można ją urozmaicić liściem mięty, plasterkiem cytryny (lub kawałkiem innego niskokalorycznego owocu), a… nawet zielonego ogórka!
Nie pozwólmy na otyłość i niewłaściwe nawodnienie naszych dzieci, dbajmy, by zawsze miały dostęp do – świeżej i niezbędnej do prawidłowego rozwoju – wody.