Skoczów, stolica kapeluszy na linii S6
Turystyka historyczna to nie tylko architektura, muzea oraz galerie. To także tradycja, której ślady znajdziecie do dziś w wielu miejscach województwa śląskiego. Jednym z nich jest Skoczów, czyli śląska stolica kapeluszy!
Podróżując do Skoczowa, musicie poznać historię przemysłu kapeluszowego. Pierwsza fabryka sukna w Skoczowie została założona już w 1833 roku przy dzisiejszej ul. Ustrońskiej. Kolejna fabryka bielskich przedsiębiorców Zipserów została przejęta w 1895 roku przez Heilpernów i przemianowana na „Pierwszą Śląską Fabrykę Koców Derek i Guń”. Tradycje produkcji skoczowskich kapeluszy rozpoczynają się w 1924 roku, gdy niemiecka firma kapelusznicza „J. Hückel’s Söhne” uruchomiła w Skoczowie filię swojego zakładu. Tradycja produkcji kapeluszy trwała przez cały okres II Rzeczpospolitej oraz w okresie powojennym. Dziś kapelusze ze Skoczowa sprzedawane są na całym świecie i słyną ze swej wyjątkowości i najwyższej jakości.
Wysiadając na skoczowskim dworcu kolejowym, skierujcie swoje kroki w stronę zabytkowego starego miasta. Przy urokliwym rynku znajdziecie późnobarokowy gmach ratusza. W kamienicy przylegającej do ratusza, pod numerem 2, ma swoją siedzibę Muzeum Parafialne poświęcone postaci św. Jana Sarkandra, którego kult zaczął się rozpowszechniać na Śląsku i Morawach od męczeńskiej śmierci w 1620 r.
Będąc w Skoczowie, musicie skosztować miejscowej kuchni regionalnej. Jednym z jej przykładów jest Chuda Jewa lub spotkany w okolicy Wielkanocy „murziyn”.
W drodze powrotnej (linia S6) warto wybrać się na krótki spacer w okolicach stacji Zaborze. Znajdziecie tam zespół stawów, wśród których gniazduje ślepowron. To ściśle chroniony gatunek ptaka będący symbolem Górnego Śląska!
Pamiętajcie, po kapelusze wybierajcie się linią S6 do Skoczowa!
Źródło: Koleje Śląskie