#Śląskie przekazało Ukrainie karetki
W Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie odbył się festiwal „Kolory Życia”, zorganizowany w geście solidarności z obywatelami Ukrainy uciekającymi przed wojną. W trakcie wydarzenia Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe przekazało dwie karetki dla Fundacji Onkologicznej Rakiety na Ukrainę.
Fundacja ma dostarczyć je w miejsca, które najbardziej ucierpiały z powodu działań wojennych. Karetki są wypełnione materiałami opatrunkowymi zakupionymi ze zbiórek prowadzonych przez Stowarzyszenie „Pokolenie”. W przekazaniu karetek uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, a także dyrektor WPR w Katowicach, Łukasz Pach.
„Okazujemy wsparcie dla mieszkańców Ukrainy na wiele sposobów. W tym trudnym dla nich czasie każda forma solidarności, każdy gest dobrej woli i uśmiech, pozwalają im przetrwać trudne chwile poza Ojczyzną, z dala od rodzin i bliskich. Jestem pewien, że kolejne karetki przekazane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach będą służyć mieszkańcom Ukrainy w trakcie ich bohaterskiej walki o wolność, a środki, które uda się zebrać w formie cegiełek, pozwolą dzieciom i młodzieży z Ukrainy choć na chwilę zapomnieć o koszmarze wojny” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.
„Dzisiaj przekazujemy kolejne dwie, w pełni wyposażone karetki, wypełnione materiałami i sprzętem, które pojadą na Ukrainę. To inicjatywa marszałka Jakuba Chełstowskiego, za co dziękujemy. Staramy się robić wszystko, by w miarę możliwości pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy przetrwać ten trudny czas” – mówił Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.
„Kolory życia. Festiwal Wdzięczności” to inicjatywa uchodźców z objętej wojną Ukrainy i wyraz wdzięczności za wsparcie udzielone im przez Polaków. W ramach wydarzenia można było skorzystać z licznych atrakcji w kilku strefach: strefie relaksu, mody, aktywizacji, gastro i w strefie dla dzieci.
W trakcie wydarzenia Yaroslav Shemet, kierownik artystyczny Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, wręczył marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu niespodziankę od ukraińskich dzieci. Marszałek zasadził również symbolicznie kalinę. W ramach festiwalu odbył się koncert orkiestry kameralnej Filharmonii Śląskiej, a polsko-ukraiński chór wykonał ukraińską pieśń „Czerwona Kalina”.
W czasie tego międzypokoleniowego i międzynarodowego pikniku można było także zakupić cegiełki Stowarzyszenia „Pokolenie”. Dochód ma zostać przeznaczony na organizację polsko-ukraińskich wakacyjnych warsztatów dla dzieci.