Słodka lekcja ekologii: Miodobranie z recyklingowych uli

2 czerwca o godzinie 11:00 Park Łabędzi w Tychach zamieni się w miejsce ekologicznego miodobrania. Mieszkańcy miasta będą mogli nie tylko spróbować świeżego, lokalnego miodu, ale również wziąć udział w edukacyjnych warsztatach pszczelarskich. Wszystko to w wyjątkowej scenerii pasieki stworzonej z… recyklingu.
Miód z bębna od pralki?
Tak! W tyskim parku od lipca 2022 roku działa unikatowa pasieka, w której pszczoły zamieszkują ule wykonane ze zużytych bębnów pralek. Ten innowacyjny projekt to połączenie troski o środowisko z edukacją – zarówno o świecie owadów zapylających, jak i o konieczności prawidłowego postępowania z elektrośmieciami. Recyklingowe ule zaprojektował Tomasz Waśkiewicz – pszczelarz i grafik w jednej osobie. Charakterystyczne czerwone daszki mają symboliczne znaczenie: nawiązują do miejskich pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektroniczny, których w Tychach ustawiono już 21.
Edukacja pod skrzydłami pszczół
Podczas miodobrania uczestnicy będą mieli okazję poznać tajemnice życia pszczelej rodziny. Warsztaty „Rodzina pszczela pod lupą” wprowadzą najmłodszych w świat pracowitych zbieraczek, woszczarek, królowych i strażniczek. Dzieci dowiedzą się m.in. ile pyłku potrafi przenieść pojedyncza pszczoła oraz jakie funkcje pełnią grzebyki i lusterka w ich codziennej pracy.
– Chcemy pokazać dzieciom, że pszczela rodzina to wzór zespołowej współpracy, odpowiedzialności i troski o innych – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko, współorganizatora wydarzenia. – Przy okazji uczymy też, jak odpowiedzialnie pozbywać się elektroodpadów, by chronić nie tylko pszczoły, ale i całe środowisko – dodaje.
Miód z misją
Recyklingowa pasieka to nie tylko miejsce produkcji pysznego miodu, ale także przystanek edukacyjny na mapie Tychów. To projekt realizowany w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Elektryczne Śmieci”, w którym wspólnie działają Miasto Tychy, MB Recycling oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.
– To już nasze kolejne wspólne miodobranie. Jestem przekonana, że ponad 200 tysięcy naszych pszczół krainki znów nie zawiodło – mówi Hanna Skoczylas, Zastępca Prezydenta Miasta Tychy ds. Zrównoważonego Rozwoju. – Ale ta pasieka to nie tylko pszczoły i miód – to przede wszystkim przypomnienie, że każdy z nas ma wpływ na los planety, choćby przez odpowiednie segregowanie elektroodpadów.
Naturalnie w mieście
Tyskie miodobranie to świetna okazja, by spędzić czas z rodziną, spróbować lokalnych produktów i dowiedzieć się czegoś nowego – w słodkiej, letniej atmosferze. Ekologiczne działania wcale nie muszą być nudne – mogą być pyszne, inspirujące i… z pszczelim brzęczeniem w tle.
Fot. UM w Tychach