Sosnowiec inwestuje 11 milionów złotych w nowoczesne pracownie dla szkół
Miasto Sosnowiec przeznaczy aż 11 milionów złotych na stworzenie 26 nowoczesnych pracowni zawodowych w kilku sosnowieckich szkołach. Nowe przestrzenie, takie jak pracownia geodezyjna, spawalnicza oraz prosektorium z salą zabiegową, pojawią się w placówkach edukacyjnych skupionych wokół Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU). Zakończenie prac planowane jest na koniec 2026 roku.
Główne inwestycje obejmą trzy szkoły wchodzące w skład CKZiU, z czego największe zmiany czekają Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska przy ulicy Legionów. Oprócz nowych pracowni, budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. „Przebudujemy kilkanaście sal, tworząc m.in. trzy pracownie grafiki komputerowej, pięć pracowni logistyki oraz dwie elektryczne i jedną energetyczną. Pojawi się także sala terapeutyczna dla uczniów z niepełnosprawnościami” – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. W budynku powstanie także winda i zmodernizowane zostaną sanitariaty, co umożliwi lepszy dostęp dla wszystkich uczniów.
W Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznym przy ulicy Kilińskiego duże zmiany dotkną plac manewrowy. „Nasz ośrodek szkolenia kierowców zostanie wyposażony w nowoczesną infrastrukturę, co umożliwi jeszcze lepsze przygotowanie uczniów do egzaminów” – wyjaśnia Michał Waśniewski, wicedyrektor CKZiU. Zmodernizowana zostanie również pracownia spawalnicza, a dodatkowo powstanie sala terapeutyczna.
Technikum nr 4 Transportowe zyskało już nowy pawilon, gdzie uczniowie zdobywają wykształcenie na kierunkach związanych z transportem kolejowym i lotniczym, a także logistyką i mechatroniką. W budynku pojawi się także sala terapeutyczna oraz terminal lotniczy, wiernie odwzorowujący realne lotniska, co daje uczniom unikalne możliwości edukacyjne.
CKZiU przy ulicy Grota-Roweckiego 64 planuje budowę nowego pawilonu, gdzie znajdzie się m.in. pracownia diagnostyczno-zabiegowa oraz prosektorium. To kluczowy element kształcenia na kierunku technik weterynarii. Obiekt zostanie także wzbogacony o pracownie gastronomiczne, tekstylno-odzieżowe oraz multimedialne, co rozszerzy ofertę edukacyjną szkoły. Ponadto, powstanie strefa sensoryczna, w której znajdzie się m.in. pokój deprywacji sensorycznej oraz pokój relaksacyjny, stworzony z myślą o uczniach z różnymi potrzebami.
W sąsiednim budynku dawnego liceum ekonomicznego miasto utworzy centrum psychologiczno-pedagogiczne oraz nowoczesne studio fotograficzne, co umożliwi dalszy rozwój edukacyjny uczniów w zakresie branż kreatywnych.
Cały projekt finansowany jest w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027” i obejmuje ponad 9 milionów złotych dofinansowania z funduszy unijnych. „To ogromna szansa na rozwój dla młodzieży i lokalnego systemu edukacyjnego” – podkreśla prezydent Chęciński.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.