AKTUALNOŚCI ZDROWIE

Sosnowiec. Rusza akcja edukacyjna “Badamy nie tylko mamy”

W Sosnowcu piknik pod tym hasłem odbędzie się 26 maja w Parku im. J. Kuronia. Start o godz. 12.00. W tym roku wdzięczność dla Mam można wyrazić nieoczywistym prezentem.

Federacja Stowarzyszeń Amazonki zachęca do wzięcia udziału w akcji “Badamy nie tylko mamy”. Jednym z wyzwań zdrowotnych Polek jest rak piersi. Zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100% wyleczalny.

Dlatego ważne są samodzielne badania i regularna kontrola USG lub mammografia. Zobacz, jak zadbać o zdrowie. Już 26 maja mieszkanki Sosnowca i okolic będą mogły nauczyć się profilaktyki, skorzystać z bezpłatnego lekarskiego badania piersi i porad z zakresu rehabilitacji uroginekologicznej.

Nie zabraknie atrakcji dla całej rodziny, na dzieci czekają konkursy i animacje, dla wszystkich chętnych będą pokazy zumby, dobór fryzur, nauka pierwszej pomocy. Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek “Życie” zaprasza do Parku im. J. Kuronia od godz. 12.00.

Profilaktyka na Dzień Mamy

My kobiety nie możemy myśleć, że rak piersi nas nie dotyczy. Piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Dbaniem jest właśnie profilaktyka, czyli regularne samobadanie już od wczesnej młodości oraz cykliczne badania diagnostyczne. Trzeba znaleźć czas i zatroszczyć się o siebie właśnie dzisiaj. Każdy dzień zwłoki w przypadku diagnozy sprawia, że może być za późno na wyleczenie – przekonuje Krystyna Wechmann, Prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

W ramach akcji prowadzone będą również działania zwiększające wiedzę nt. raka piersi – zarówno online, jak i offline. 26 maja, w 85 polskich miastach przedstawicielki organizacji oraz członkinie klubów Amazonek wyjdą na ulice, gdzie będą edukować nt. profilaktyki raka piersi. Zachęcamy do rozmów, zadawania pytań. Najważniejsze, by samej i z bliskimi kobietami zapisać się na badanie profilaktyczne, dodać na swój profil w mediach społecznościowych zdjęcie z ustami pomalowanymi na różowo, uwzględnić w opisie posta hasztagi: #badamynietylkomamy, #rozoweusta.

Chcemy, aby w Dniu Matki platformy społecznościowe zalała fala publikacji przypominających o profilaktyce raka piersi. Wierzymy, że przełoży się to na poprawę zdrowia kobiet – dodaje Krystyna Wechmann.

Wylecz raka piersi HER2+

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach z tym podtypem nowotworu, a jej celem jest wsparcie oraz edukacja chorych i ich bliskich. W ramach inicjatywy uruchomiono stronę wyleczrakapiersi.pl oraz fanpage na Facebooku Wylecz raka HER2+. Honorowym patronatem ogólnopolską akcję objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser Duda.

Tomasz Burek