Spacer przez czas – opowieść o ludziach, miejscu i pamięci

W Chorzowie historia ożywa nie tylko wśród drewnianych chałup i zapachu świeżo młóconego zboża. Właśnie ukazała się publikacja, która pozwala spojrzeć na Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny” z zupełnie nowej perspektywy. Książka Spacerem przez czas. Ludzie i wydarzenia w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” autorstwa Krzysztofa Bulli to fascynująca podróż śladami przeszłości, w której fikcja nie ma wstępu, a każda opowieść ma swoje źródło w faktach i wspomnieniach.
Powstanie publikacji nie było jedynie aktem pisarskim – to efekt miesięcy intensywnej pracy badawczej, setek godzin rozmów i dziesiątek przebranych archiwaliów. Autor z pasją i skrupulatnością zebrał historie, które przez lata pozostawały w cieniu – na marginesach dokumentów i w pamięci pracowników muzeum.
Książka nie jest jednak typowym zbiorem dat i faktów. Wręcz przeciwnie – czytelnika prowadzi lekko i z humorem przez kolejne epizody z życia skansenu. Już we wstępie przenosi nas do Skandynawii, by wyjaśnić, dlaczego „Skansen” pisany wielką literą różni się od każdego innego skansenu. Następne rozdziały to mieszanina anegdot, opowieści o codziennych wyzwaniach (jak chociażby organizacja żniw na muzealnych polach), refleksji nad tożsamością miejsca oraz nutki detektywistycznego napięcia – choćby w dochodzeniu, czy w muzeum rzeczywiście stoi chałupa przedostatniego sołtysa Katowic, Kazimierza Skiby.
Nie zabrakło również miejsca dla śląskiej tradycji językowej – jeden z rozdziałów został napisany równolegle po polsku i w ślōnskij godce, oddając ducha regionu i jego mieszkańców.
Ważnym aspektem książki są wspomnienia i cytaty ludzi związanych z muzeum – tych, którzy przez dekady tworzyli jego atmosferę, rozwijali zbiory i dbali o to, by historia nie utonęła w niepamięci. Dzięki ich wypowiedziom publikacja nabiera osobistego, niemal intymnego charakteru – staje się swoistym pomnikiem ludzkiej pasji, determinacji i miłości do dziedzictwa.
Opowieść została wzbogacona o liczne fotografie – w tym wiele unikalnych, dotąd niepublikowanych zdjęć archiwalnych, które jeszcze mocniej przybliżają klimat dawnych lat i ludzi, którzy wtedy tworzyli ten skansen.
Oficjalna premiera książki odbędzie się 25 maja 2025 roku podczas jubileuszowych obchodów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, które połączono z Dniem Rzemiosła i Rękodzieła. Spotkanie promocyjne zaplanowano na godzinę 15:30, w przestrzeni edukacyjnej głównego budynku muzeum.
Fot. GPE w Chorzowie