Spacerem przez czas – jubileuszowe święto Muzeum w Chorzowie

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie świętuje 50-lecie. Nowa wystawa, premiera książki i refleksja nad przyszłością skansenów
Pięćdziesiąt lat temu, na terenie dawnego przemysłowego Śląska, zrodziła się idea, która dziś inspiruje kolejne pokolenia. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” świętuje pół wieku działalności – nie tylko jako strażnik przeszłości, lecz także jako nowoczesna instytucja kultury, zadająca pytania o tożsamość, autentyczność i przyszłość.
Gala, która połączyła pokolenia
Podniosła uroczystość jubileuszowa zgromadziła wielu gości: przedstawicieli władz, naukowców, pasjonatów, darczyńców oraz byłych i obecnych pracowników. W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa śląskiego Leszek Pietraszek, dyrektor generalna Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Katarzyna Błaszczyk-Domańska oraz przewodniczący Rady Muzeum Jarosław Gałęza.
Oprawę artystyczną zapewniła kapela Dejcie Pozór, która przeniosła słuchaczy w muzyczny świat tradycji Górnego Śląska. Kulminacyjnym punktem gali była premiera książki Krzysztofa Bulli „Spacerem przez czas. Ludzie i wydarzenia w Muzeum ‘Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie’”, będącej zarówno kroniką, jak i osobistą opowieścią o muzeum i jego twórcach. Rozmowę z autorem poprowadził prof. Lech Krzyżanowski.
Wystawa, która łamie stereotypy
Tuż po części oficjalnej otwarto wyjątkową wystawę czasową „To (nie) jest skansen”, będącą swoistym manifestem instytucji. Ekspozycja, oparta na przewrotnym haśle, demaskuje stereotypy i stawia pytania o sens istnienia muzeów na wolnym powietrzu w XXI wieku.
– Termin „skansen” bywa kojarzony z przeszłością odłożoną na półkę. My pokazujemy, że muzeum to żywy organizm, który reaguje na zmieniający się świat – podkreśla Paulina Cius-Górska, dyrektor MGPE.
Wystawa prezentuje ponad 60 obiektów – od codziennych przedmiotów, przez rękodzieło, po rodzinne pamiątki – pochodzących zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i od osób prywatnych. Ekspozycję wzbogacają multimedia i archiwalne nagrania – w tym wspomnienia osób budujących to miejsce od podstaw. Niezwykłym elementem są cytaty pracowników, które nadają narracji osobisty, emocjonalny wymiar.
Misja zakorzeniona w społeczności
Podczas uroczystości uhonorowano również Barbarę Heidenreich, byłą dyrektor muzeum, medalem im. Tadeusza Dobrowolskiego – przyznawanym przez Stowarzyszenie Muzealników Polskich za szczególny wkład w rozwój muzealnictwa. Jej wieloletnia praca miała kluczowe znaczenie dla kształtowania misji i kierunku, w którym zmierza chorzowskie muzeum.
Jubileuszowa ekspozycja to nie tylko podróż przez historię placówki. To również refleksja nad jej rolą dziś i w przyszłości. Muzeum pragnie być nie tylko przestrzenią zachowywania dziedzictwa, lecz także miejscem dialogu, wspomnień i wspólnoty – otwartym na nowe pytania, nowoczesne formy edukacji i twórcze reinterpretacje tradycji.
Przeszłość, która inspiruje przyszłość
„To (nie) jest skansen” będzie dostępna dla zwiedzających przez rok – od 25 maja. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak instytucja zrodzona z potrzeby ocalenia od zapomnienia, dziś staje się przestrzenią refleksji nad tym, co znaczy „pamiętać”.
Fot. Tomasz Żak / UMWS













