Stwardnienie rozsiane – choroba o stu twarzach

W Sali Sejmu Śląskiego odbyła się konferencja poświęcona jednej z najbardziej złożonych i nieprzewidywalnych chorób neurologicznych – stwardnieniu rozsianemu. Wydarzenie zatytułowane „Stwardnienie rozsiane – choroba układu nerwowego o stu twarzach” zorganizował Sejmik Osób z Niepełnosprawnością Województwa Śląskiego.
Spotkanie zgromadziło wielu ekspertów, przedstawicieli władz oraz osób zaangażowanych w działania na rzecz pacjentów. Wśród gości znaleźli się m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Wojciech Konieczny oraz członek Zarządu Województwa Śląskiego Rafał Adamczyk.
– To niezwykle istotna inicjatywa. Temat stwardnienia rozsianego dotyczy tysięcy osób w Polsce. Konferencja daje przestrzeń do wymiany doświadczeń, prezentacji nowych metod leczenia, a także pokazuje, jak ogromne znaczenie ma siła ducha, pozytywne nastawienie i wsparcie bliskich – podkreślił Rafał Adamczyk.
Podczas wydarzenia poruszano szereg tematów: od wczesnej diagnostyki, przez dostępne w Polsce terapie, aż po aspekty psychologiczne i społeczne wsparcia dla osób chorych. Jak zaznaczył sekretarz stanu Wojciech Konieczny, choroba nie tylko zyskuje większą uwagę w polityce zdrowotnej, ale też wymaga dalszego budowania świadomości społecznej.
– Stwardnienie rozsiane to choroba o stu twarzach – tak różnorodna w przebiegu, jak i w objawach. Szacuje się, że w Polsce żyje z nią około 60 tysięcy osób. Z perspektywy geograficznej to jedna z częściej występujących chorób neurologicznych. Ważne jest, aby nie tylko zapewniać leczenie, ale także przeciwdziałać stygmatyzacji i wspierać osoby chore w pełnym uczestnictwie w życiu społecznym – mówił Konieczny.
Podczas konferencji doceniono również znaczenie aktywności fizycznej i sportu w rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Uhonorowano drużynę Aluron CMC Paravolley Zawiercie, która na początku maja zajęła wysokie, piąte miejsce w prestiżowym European Champions Cup w Leverkusen – co stanowi powód do dumy nie tylko dla regionu, ale i całego kraju.
Fot. UMWŚ







