Świadkowie historii: Pałac w Kończycach Wielkich
Kończyce Wielkie skrywają niezwykłą perłę architektury – zabytkowy pałac w stylu francuskiego baroku. Położony w gminie Hażlach, w powiecie cieszyńskim, ten historyczny gmach jest świadkiem bogatej historii i wielu przemian, które miały miejsce na przestrzeni wieków.
Historia miejsca sięga prawdopodobnie początku XV wieku, kiedy została wzniesiona pierwotna siedziba szlachecka przez Korniców. Kolejne etapy historii przynosiły zmiany właścicieli – od Mniszchów z Kończyc, przez Karwińskich z Karwiny, aż po Bludowskich z Błędowic. Jednak to Wilczkowie: Ewa Bludowska z Mikołajem Wilczkiem, stali się nowymi właścicielami wsi na początku XVII wieku.
Wartością dodaną dla zabytku było powstanie nowego zamku przez Wilczków oraz drewnianej kaplicy pw. Opatrzności Bożej, ufundowanej obok. Kaplica, z czasemzostała zastąpiona murowaną, dzięki fundacji Harasowskich z Harasowa w 1776 roku.
W 1806 roku pałac był już reprezentacyjnym obiektem, o czym świadczy najstarszy zachowany wizerunek z tamtego okresu, przedstawiający go z charakterystycznym mansardowym dachem. Kolejnym właścicielem majątku był Jan Józef Antoni hrabia Larisch von Mönnich, który nabył go na początku XIX wieku.
Jednak to hrabia Eugeniusz, wnuk hrabiego Larisch von Mönnich, wniósł istotny wkład w historię pałacu. W 1862 roku objął posiadłość, a trzy lata później, w 1865 roku, poślubił Marię hrabiankę Deym von Střitež. Z tej okazji zamek został przebudowany na pałac, otrzymując neorenesansową toskańską stylistykę.
Po śmierci hrabiny Marii w 1878 roku, a następnie hrabiego Eugeniusza w 1880 roku, pałac przeszedł w ręce ich córek. Gabrielę, najmłodszą z nich, zapamiętano jako „Dobrą Panią” ze względu na jej działalność filantropijną i wsparcie dla lokalnej społeczności.
W 1893 roku Gabriela wyszła za adiutanta cesarza Feliksa, hrabiego von Thuna und Hohensteina, co ponownie zmieniło losy pałacu. W wyniku tych zmian obiekt został ponownie zmodernizowany, tym razem przybierając charakterystyczny dla francuskiego baroku i klasycyzmu. Otoczony malowniczym parkiem, wraz ze sztucznym stawem, pałac stał się symbolem elegancji i prestiżu.
Niestety, losy pałacu po II wojnie światowej przybrały inny obrót. W 1945 roku majątek został skonfiskowany przez władze ludowe, a w 1952 roku przekształcony w państwowy dom dziecka.
Jednak historia tego wyjątkowego miejsca nie kończy się tutaj. W 2007 roku pałac został nabyty przez trzech biznesmenów, którzy planowali przekształcenie go w hotel. Niestety, te plany nie doczekały się realizacji, a obiekt został ponownie wystawiony na sprzedaż pod koniec 2010 roku.
Pałac w Kończycach Wielkich pozostaje więc nie tylko zabytkiem architektury, ale także świadectwem burzliwej historii i przemian, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Jego piękno i bogata historia nadal przyciągają uwagę zarówno lokalnej społeczności, jak i miłośników historii i architektury z całego świata.
Fot. Domena publiczna