Szlakiem dawnych bielskich oberży i restauracji
W nadchodzącą niedzielę, 28 lipca, miłośnicy historii i kulinarnych tradycji będą mieli okazję wyruszyć na niezwykłą wycieczkę szlakiem dawnych oberży, karczem i restauracji Bielska. Wycieczka zatytułowana „Gospody i restauracje dawnego Bielska” rozpocznie się o godzinie 10:00 i poprowadzi ją znany historyk Piotr Kenig.
Trasa pełna historycznych smaczków
Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się nie tylko, gdzie znajdowały się najpopularniejsze miejsca spotkań i posiłków, ale także poznają mało znane fakty z ich historii. Na trasie znajdą się m.in.:
- Rynek: Dawny zajazd „Pod Złotym Lwem”.
- Ulica Wzgórze: Restauracja Tarasowa i Piwnica Zamkowa.
- Plac Chrobrego: Gospoda „Pod Turystą” i kawiarnia „Europejska”.
- Plac Smolki: Gospoda Fröhlicha, Dom Cechowy i winiarnia Neumanna.
- Żywieckie Przedmieście: Hotel „Pod Pocztą”.
- Plac Żwirki i Wigury: Lokalizacja dawnego browaru miejskiego.
- Ulica Sikornik: Gospoda „Pod Zdrojem”.
- Ulica Piwowarska: Dawny browar miejski oraz restauracja „Pod Barankiem” na rogu ul. Sikorskiego.
Organizatorzy i historia pomysłu
Wycieczka jest organizowana przez Stowarzyszenie Olszówka, które od lat bada i promuje historię Bielska-Białej. „Od kilkunastu lat przemierzamy Bielsko-Białą wzdłuż i wszerz. Jest jeszcze sporo obszarów, które czekają na swoje odkrycie. Jest również kilka tematów godnych zauważenia,” wyjaśniają organizatorzy. Pomysł na wycieczkę zrodził się dzięki inspiracji przewodnikiem Jana Zahradnika „O najstarszych bielskich gospodach” z 1932 roku oraz sugestiom uczestników wcześniejszych wycieczek.
Jak wziąć udział?
Wycieczka jest bezpłatna, jednak obowiązują zapisy. Zgłoszenia można przesyłać na adres e-mail: stowarzyszenieolszowka@gmail.com lub telefonicznie: 693 315 998. Można również skontaktować się przez profil na Facebooku: https://www.facebook.com/StowarzyszenieOlszowka. Należy podać imię i nazwisko, a zapisani uczestnicy otrzymają potwierdzenie wraz z informacją o miejscu zbiórki.
W ramach większego projektu
Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Bielsko-Biała – miasto historycznych splotów”, który jest częścią strategii miasta związanej z kandydowaniem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Projekt jest realizowany dzięki środkom z akcji 1,5 proc. dla Stowarzyszenia Olszówka oraz dofinansowaniu z Gminy Bielsko-Biała. Patronat nad wycieczkami sprawuje Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Żródło opracowania: UM w Bielsku-Białej