Szybki szacunek PKB za I kwartał 2023
Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek produktu krajowego brutto za pierwszy kwartał 2023 roku. Dane te dostarczają istotnych informacji na temat kondycji gospodarki w tym okresie.
Według statystyk opartych na danych wyrównanych sezonowo, PKB w pierwszym kwartale 2023 roku zanotował realny wzrost o 3,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Pozostał on na zbliżonym poziomie do wyników osiągniętych w analogicznym okresie 2022 roku. Natomiast w statystykach opartych na danych niewyrównanych sezonowo PKB w pierwszym kwartale 2023 roku był o 0,2% niższy niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Szybki szacunek przedstawiony przez Główny Urząd Statystyczny przewyższa prognozy Komisji Europejskiej i oczekiwania rynku. To pozytywna informacja dla gospodarki, która odnotowuje stabilny wzrost.
Warto przypomnieć, że dane dotyczące PKB za czwarty kwartał 2022 roku, opublikowane w kwietniu br., wykazały wzrost o 2,3% w ujęciu rocznym (w danych niewyrównanych sezonowo).
Pełniejsze informacje na temat wyników gospodarczych za pierwszy kwartał 2023 roku zostaną ujawnione 31 maja. Wtedy poznamy szczegółowe dane dotyczące poszczególnych sektorów i wskaźników ekonomicznych.
Przypominając dane dotyczące dynamiki PKB za czwarty kwartał 2022 roku, zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny, warto podkreślić, że PKB wzrósł o 2,0% w ujęciu realnym w porównaniu z tym samym okresem roku 2021. W III kwartale 2022 roku odnotowano wzrost na poziomie 3,6%.
Natomiast w ujęciu nominalnym wartość PKB wyniosła 873,9 mld PLN, co oznacza wzrost o 17,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Deflator PKB, czyli zmiana cen w całej gospodarce, szacowany jest na około 14,9% w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Jest to wyższa wartość niż w trzecim kwartale 2022 roku (13,3%), ale niższa niż wskazania dotyczące zmian cen konsumenckich i przemysłowych.
Opracowanie na podstawie danych GUS
Tomasz Burek