PROMOWANE

Tak minął nam 2022 rok! [KALENDARIUM]

Było dynamicznie, momentami wręcz sensacyjnie. Nie brakowało także dramatycznych zwrotów akcji. Zobaczcie, czym żył region w mijającym 2022 roku.

STYCZEŃ
W tym roku fani Królowej Sportu żyli Diamentową Ligą, ale to nie jedyna impreza organizowana na Stadionie Śląskim, jaka w ostatnich latach zyskała uznanie. Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce okrzyknięto w styczniu br. imprezą 2021 roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego. W Kotle Czarownic Biało-Czerwoni obronili podczas tych zawodów złoty medal, zaś poziom organizacyjny, zachowanie standardów bezpieczeństwa w dobie pandemii, zyskał ogromne międzynarodowe uznanie. W efekcie Śląskie, po raz pierwszy w historii, otrzymało tytuł gospodarza Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 2028 roku. Uroczysta gala, podczas której marszałek Jakub Chełstowski odebrał statuetkę, odbyła się w Warszawie.

LUTY
Województwo Śląskie uczestniczyło w Wystawie Światowej EXPO w Dubaju. Była to okazja do zaprezentowania potencjału gospodarczego, kulturalnego i turystycznego regionu. Silesia – Land of opportunity (Śląsk regionem możliwości) było hasłem przewodnim Tygodnia Województwa Śląskiego na EXPO 2020 Dubai. Hasło „Silesia – Land of opportunity” nawiązywała bezpośrednio do hasła Polski i głównej wystawy Pawilonu Polskiego: „Poland. Creativity inspired by nature” oraz hasła Strefy Wystaw Czasowych „Poland. Land of plenty”. Poza ekspozycją w Pawilonie Polski w tzw. Strefie Wystaw Czasowych, Województwo Śląskie przygotowało cały wachlarz wydarzeń towarzyszących, m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pokazy kulinarne prowadzone przez Remigiusza Rączkę, gry, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji tj. koronką koniakowską – pokazy heklowania.

MARZEC
Śląskie z kolejnym prestiżowym wyróżnieniem. Uplasowaliśmy się na szóstym miejscu wśród europejskich regionów pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych według Financial Times. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w trakcie Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes. – Kolejny historyczny dzień dla naszego regionu i niezwykle prestiżowe, międzynarodowe wyróżnienie. Województwo Śląskie zostało wybrane do grona najlepszych europejskich regionów przyszłości. W zestawieniu przygotowanym przez fDi Intelligence dla Financial Times zajęliśmy szóste miejsce wśród 148 regionów z całej Europy – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski. Badanie dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony. Województwo Śląskie zajęło miejsca w pierwszej dziesiątce w kategorii: strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz w kategorii: efektywność kosztowa.

KWIECIEŃ
Śląskie w żałobie. W odstępie kilku dni dochodzi do dwóch tragedii w kopalniach „Zofiówka” i „Pniówek”. Seria wybuchów metanu w „Pniówku” zabiła 16 górników. W wyniku wstrząsu i wypływu metanu w kopalni „Zofiówka” zginęło 10 górników. Województwo kilka miesięcy później udzieliło pomocy materialnej rodzinom ofiar. Decyzją Sejmiku, do lokalnych samorządów trafiło na ten cel w tym roku 420 tys. zł w formie dotacji celowych, które następnie zostaną przekazane rodzinom. Pomoc ta zostanie rozdzielona w równych częściach między 42 dzieci. Najwięcej z nich, czternaścioro, pochodzi z Żor, dwanaścioro z Jastrzębia-Zdroju, pięcioro z Pszczyny, troje ze Stryszawy, po dwoje z Mszany, Zebrzydowic i Skoczowa, po jednym ze Strumienia i Suszcza.

MAJ
200 mln zł będzie kosztowała budowa obwodnicy w Koziegłowach. Inwestycja powstanie przy wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Województwa Śląskiego, które przekażą na ten cel równo po 100 mln zł. 7 maja podpisano umowę pomiędzy samorządem regionalnym a stroną rządową. Obwodnica będzie przebiegała przez gminy Koziegłowy i Woźniki jako docelowy ślad drogi wojewódzkiej nr 789. W praktyce będzie stanowiła jeden z podstawowych korytarzy dojazdowych do drogi krajowej nr 1 – obecnie DK 91 – oraz autostrady A1. Początek obwodnicy zaprojektowano na rondzie przy skrzyżowaniu obwodnicy Woźnik z DW 789.

CZERWIEC
Wielkie otwarcie Planetarium Śląskiego. To jedna z największych inwestycji realizowanych w obecnej kadencji. Łączny koszt inwestycji wyniósł 160,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło ponad 99 mln zł. Łączny wkład województwa to 46,9 mln zł. Jedną z największych atrakcji jest ultranowoczesny, hybrydowy system projektorów, rzucający obraz w technologii 8K. Planetarium po remoncie stało się dwa razy większe niż do tej pory. Projektor umieszczony został w centralnym punkcie sali projekcyjnej, w miejscu, w którym przez lata funkcjonował projektor Zeissa. Nowy projektor jest w stanie wyświetlić nawet sto milionów gwiazd! Od momentu otwarcia do listopada Planetarium w nowej odsłonie odwiedziło 330 tysięcy osób.

LIPIEC
Kolejne dotacje dla działkowców. To już druga edycja tego przedsięwzięcia sygnowanego przez marszałka województwa. Program cieszy się ogromną popularnością. Warto przypomnieć, że w tej edycji w puli znalazło się łącznie 1,5 mln zł. Na początku kwietnia podzielono kwotę ponad 628 tys. złotych, które trafiły do 17 podmiotów. W lipcu wsparcie otrzymało 22 beneficjentów o wartości ponad 850 tys. zł. Środki finansowe przeznaczane na ten cel są funduszami pochodzącymi z budżetu województwa, które pozyskiwane są z opłat za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Po raz pierwszy przyznano je działkowcom przed ponad rokiem. Wtedy podzielono sumę blisko miliona złotych. Przedmiotowe inwestycje dotyczą m.in. budowy i modernizacji alej ogrodowych wraz z odwodnieniem, zbiorników wody deszczowej, które zlokalizowane są na terenie ogólnym ROD, przeznaczonym do wspólnego użytkowania przez wszystkich działkowców.

SIERPIEŃ
Wielkie święto dla kibiców sportowych. Po raz pierwszy w historii Stadion Śląski gościł Diamentową Ligę. Debiut Polski – Stadionu Śląskiego – był wymarzony. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej po sierpniowych zawodach znalazł się na drugim miejscu w klasyfikacji najlepszych światowych mityngów lekkoatletycznych! Wyprzedza nas tylko amerykańskie Eugene. Rywalizację w Kotle Czarownic śledziło z trybun ponad 30 tysięcy widzów. Zawody transmitowało 155 stacji telewizyjnych z całego globu. Aż 49 reprezentacji w lekkoatletyce będzie można zobaczyć w przyszłym roku podczas Drużynowych Mistrzostw Europy na Stadionie Śląskim. Wydarzenie to część III Igrzysk Europejskich. Wróci też Diamentowa Liga.

WRZESIEŃ
Miesiąc ważnych inwestycji medycznych. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oddano do użytku obiekt A+ m.in. z nowoczesną Izbą Przyjęć, oddziałami klinicznymi i nowoczesnymi pracowniami. Inwestycję kwotą 12 mln zł wsparło Województwo Śląskie. W Sosnowcu podpisano umowę na budowę stacji pogotowia ratunkowego. Koszt zadania to 25 mln zł, z czego aż 20 mln zł pochodzi z budżetu województwa. Przygotowania do dużej inwestycji rozpoczął także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Barbary w Sosnowcu. Za blisko 18 mln zł pochodzących z budżetu województwa powstanie tam jeden z najnowocześniejszych neurochirurgicznych bloków operacyjnych w Polsce.

Otwarcie nowego budynku Slaskiego Centrum Chorob Serca w Zabrzu.

PAŹDZIERNIK
Podczas posiedzenia w Brukseli, Komitet Regionów zdecydowaną większością głosów przyjął przedstawioną przez marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego opinię dotyczącą dwóch ważnych unijnych regulacji: nowego pakietu gazowego oraz rozporządzenia metanowego. Obydwa dokumenty wpisują się w unijną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, a także pakietów Fit for 55 oraz REPower EU. – Planowanie rozwoju rynku energetycznego i infrastruktury w UE powinno uwzględniać jednocześnie wiele nośników energii – akcentował marszałek województwa podczas wystąpienia w Brukseli, przedstawiając opinię Europejskiego Komitetu Regionów nt. pakietu energetycznego ws. gazu, wodoru i emisji metanu.

LISTOPAD
Listopadowa sesja Sejmiku przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Funkcję przewodniczącego Sejmiku traci Jan Kawulok. Zastępuje go na tej funkcji profesor Marek Gzik. Marszałek Jakub Chełstowski odchodzi z PiS i razem z trójką radnych – Marią Materlą, Aliną Nowak i Rafałem Kandziorą – reprezentujących dotąd Zjednoczoną Prawicę, przystępuje do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Dochodzi do rewolucji personalnej w zarządzie województwa. Stanowiska tracą: wicemarszałkowie Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki oraz członkinie zarządu – Izabela Domogała i Beata Białowąs. Nowymi wicemarszałkami zostają: Anna Jedynak i Łukasz Czopik. Krzysztof Klimosz zostaje członkiem zarządu województwa.

GRUDZIEŃ
W Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się konferencja inaugurująca nowy program regionalny Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego na lata 2021–2027.

Set of Euro currency bills isolated

Przypomnijmy, że 25 października został zamknięty kluczowy etap negocjacji, a do akceptacji Komisji Europejskiej trafiła najnowsza wersja programu regionalnego. Kolejnym etapem jest ostateczna akceptacja dokumentu wyrażona formalną decyzją Komisji. – Zakończyliśmy ważny etap prac nad kształtem programu regionalnego, który jest drogowskazem dla rozwoju regionu z udziałem 5,1 mld euro, wynegocjowanych z budżetu UE na lata 2021–2027. Projekt programu, wypracowany i wysłany do Komisji, to efekt wielomiesięcznej pracy nad wynegocjowaniem obszarów i zasad wsparcia. Szczególnym dla nas w tej perspektywie jest nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który stanowi największy wkład finansowy do programu – przekonuje marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski.