Tak wspaniale znów usłyszeć brawa!
Maj upłynął Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk” pod znakiem premier online, ale powoli można było spotykać artystów także zasiadając na widowni czy uczestnicząc w wydarzeniach odbywających się w regionie. Wciąż w rytm obowiązujących reguł sanitarnych „odmrażana” jest działalność kulturalna. Otwiera się ponownie siedziba „Śląska” w Koszęcinie, pojawiają się pierwsi goście i turyści. Zespół wraca do koncertów z udziałem widzów.
To wielkie przeżycie dla artystów móc ponownie usłyszeć brawa, zobaczyć na żywo, jakie wrażenie robi na widzach ich twórczość, pooddychać koncertową atmosferą.
Jeszcze w maju „Śląsk” postawił na formułę online, przygotowując dwie premiery, które można było oglądać na Facebooku i kanale YouTube. 8 maja z okazji Dnia Europy zaprezentował program „Podróże ze Śląskiem” z tańcami i pieśniami narodów państw członkowskich, w tym także polskich. Przy tej różnorodności repertuarowej Zespół mógł się wykazać swoimi uniwersalnymi możliwościami wykonawczymi. Także online, 28 maja, w zupełnie innym klimacie muzycznym, wybrzmiał koncert pieśni maryjnych „Bogurodzica”. Specjalnie z okazji Roku Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dokładnie w 40. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia, „Śląsk” zaprosił internautów do wspólnego przeżywania miesiąca maryjnego i duchowych przygotowań do wrześniowej beatyfikacji Kardynała. „Śląsk” chętnie sięga po repertuar sakralny ku czci Matki Bożej. W Polsce kult maryjny jest pielęgnowany od stuleci, a bliskość światowej sławy sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze sprawia, że artyści często mają okazję do prezentowania swoich opracowań, także w Bazylice Jasnogórskiej.
Okazja ku temu pojawiła się również w maju, na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej. 3 maja w telewizji Polsat został wyemitowany koncert pt. „Serdeczna Matko, opiekunko ludzi”, zarejestrowany w Bazylice na Jasnej Górze z udziałem m.in. Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Okazją do tego niezwykłego muzycznego spotkania była uroczystość upamiętniająca święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, śluby króla Jana Kazimierza – powierzenie królestwa opiece Matki Bożej oraz uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Koncert był także formą włączenia się w ogólnopolską akcję modlitewnych podziękowań za opiekę w trudnych czasach walki z koronawirusem i próśb o dalsze wstawiennictwo. Wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in.: Stanisława Celińska, Andrzej Lampert, Krzysztof Cugowski, Arka Noego, kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki oraz Pectus, Eleni i Cleo. Muzyczną oprawę zapewniła orkiestra i chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, towarzysząc wszystkim artystom.
Specjalny koncert w formule online pojawił się także na oficjalnych kontach Zespołu z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tańce narodowe i pieśni patriotyczne to obok twórczości ludowej jedna z wizytówek Zespołu „Śląsk”. Artyści od wielu lat prezentują ten repertuar na scenach całego świata, tym razem publiczność mogła go podziwiać w programie online pt. „Pieśń o Ojczyźnie”. Maj to także miesiąc rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Była więc okazja do oprawy artystycznej oficjalnych uroczystości, ale i udziału w muzycznej podróży śladami III Powstania Śląskiego. W opolskim Amfiteatrze odbył się koncert pt. „Moja ziemio wyśniona”. Wśród legend polskiej muzyki: Stanisława Soyki, Renaty Przemyk, SBB i Józefa Skrzeka, Sebastiana Riedela i wielu innych, wystąpił także chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Koncert transmitowano na żywo na facebookowym profilu programu „Niepodległa” oraz na ich kanale YouTube, a także na profilu Zespołu „Śląsk”. Transmisję usłyszeli również słuchacze kilku stacji radiowych. Na widowni mogła zasiąść niewielka grupa widzów.
Artyści z radością spotkali się także z uczestnikami wydarzeń w Regionie. 21 maja wystąpili podczas inauguracji Kwiatowego Kiermaszu w Parku Śląskim. Wraz z innymi śląskimi artystami Zespół uświetnił chorzowską imprezę wokalnymi występami.
Wspólnie z mieszkańcami Śląska przeżywali także lekkoatletyczne emocje podczas piątej edycji World Athletic Relays Silesia21, czyli Mistrzostw Świata Sztafet oraz Mistrzostw Europy w lekkiej atletyce. „Śląsk” towarzyszył z pieśnią sportowcom z całego świata podczas otwarcia zawodów i ceremonii zamknięcia. Zespół był z nimi także podczas dekoracji złotymi medalami, które wywalczyła polska reprezentacja. Jakże wyjątkowo śpiewa się „Mazurka Dąbrowskiego”, kiedy na podium stoi narodowa drużyna!
Z początkiem kolejnego miesiąca „Śląsk” mógł po raz pierwszy po długiej przerwie spotkać się z publicznością na koncertach. W pierwszy weekend czerwca artystów podziwiano w Rzuchowie, Wiśle i Katowicach.
Artyści nie ukrywali, że wspaniale było znów zaśpiewać i zatańczyć na żywo, usłyszeć brawa i poczuć tę niepowtarzalną adrenalinę związaną z występami. I wreszcie długo oczekiwana niespodzianka. Światło dzienne ujrzał nowy projekt śląskiego rapera Miuosha – „Pieśni współczesne”. – Wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Miuosha to projekt przełomowy, w którym niesamowity potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystającą z zupełnie innych form wyrazu niż klasyczna – napisał artysta w dniu premiery teledysku do utworu „Doliny”. Premiera całego albumu we wrześniu, informacje na piesniwspolczesne.pl.
Pod koniec maja, po trwającym ponad pół roku zawieszeniu działań Instytucji w związku z obostrzeniami epidemiologicznymi, ponownie udostępniono zwiedzającym siedzibę w Koszęcinie.
Już pierwszego dnia gośćmi byli ułani Ochotniczego Szwadronu 3 Pułku Ułanów Śląskich z Tarnowskich Gór, uczestniczący w III Rajdzie Konnym Szlakiem Bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich. Do Koszęcina zaczynają przyjeżdżać także indywidualni turyści, którzy jeszcze nieco nieśmiało dopytują o możliwość zwiedzania pałacu. „Śląsk” otwiera szeroko drzwi całego zespołu pałacowo-parkowego i serdecznie zaprasza do spacerów po zabytkowym parku i wycieczek po obiekcie. Przy zachowaniu stosownych zasad, pracownicy działu edukacji chętnie oprowadzą gości i opowiedzą o historii Zespołu i pałacu.
Jeszcze przed wakacjami artystów Zespołu „Śląsk” spotkamy m.in. w Janikowie w województwie kujawsko-pomorskim, w Raciborzu podczas Festiwalu „Śląskie Smaki”, a w Katowicach i Krakowie wystąpią gościnnie z chorwackim Zespołem „Lado”. W ostatni weekend czerwca zapraszają do swojej siedziby na Dni Otwarte z Zespołem „Śląsk”. W programie m.in. koncert gospodarzy, wspólny występ z Zespołem „Lado” oraz dodatkowe atrakcje. Wszystkie informacje są dostępne w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej Zespołu „Śląsk”.
/MW/