Tarnowskie Góry szykują się na wielki jubileusz – Komitet Obchodów 500-lecia miasta pracuje pełną parą

Ponownie zebrał się Komitet Obchodów 500-lecia Tarnowskich Gór. Spotkanie miało na celu omówienie stanu przygotowań do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii miasta – półtysięcznej rocznicy jego powstania. Wśród poruszanych tematów pojawiły się zarówno szczegóły już realizowanych przedsięwzięć, jak i nowe pomysły na uczczenie tej niezwykłej okazji.
– Do takiego jubileuszu nie przygotowuje się codziennie. 500-lecie świętuje się tylko raz na pięć wieków – przypomniał burmistrz Arkadiusz Czech, zachęcając zebranych do dzielenia się inicjatywami.
Historyczne korzenie miasta
Za symboliczny moment narodzin Tarnowskich Gór uznaje się rok 1526, kiedy to książę opolsko-raciborski Jan II Dobry oraz margrabia Jerzy Hohenzollern von Ansbach podpisali tzw. akt wolności górniczej. Dokument ten nie tylko otworzył drogę do rozwoju lokalnego górnictwa, ale również dał początek osadzie, która szybko przekształciła się w prężnie działające miasto. Jego istnienie potwierdza wydany dwa lata później „Ordunek Gorny” – zbiór przepisów regulujących życie górniczej społeczności.
Jubileuszowe plany i działania
Od miesięcy Muzeum w Tarnowskich Górach, jako jedna z głównych instytucji koordynujących obchody, gromadzi pomysły na godne uczczenie jubileuszu. Z początkowych kilkuset propozycji, po selekcji i konsultacjach, wyłoniła się lista priorytetowych projektów. Dyrektor placówki, Beata Kiszel, przedstawiła kluczowe z nich:
- powstaje nowa, dwutomowa monografia Tarnowskich Gór, obejmująca 25 rozdziałów przygotowanych przez wybitnych specjalistów pod redakcją prof. Ryszarda Kaczmarka i prof. Jerzego Sperka,
- planowane są otwarte wykłady autorów monografii,
- trwają starania o wybicie jubileuszowej monety we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim,
- złożono wniosek do Poczty Polskiej o emisję okolicznościowego znaczka,
- planowana jest rzeźbo-instalacja w przestrzeni publicznej,
- 6 lipca odbędzie się pielgrzymka Tarnogórzan do Piekar Śląskich,
- zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej,
- trwają prace przy remoncie zabytkowego XIX-wiecznego ratusza, w tym historycznej sali sesyjnej, której wnętrze odzyska dawny blask dzięki malowidłom opowiadającym dzieje miasta.
Inwestycje z okazji 500-lecia
Wiceburmistrz Bartosz Skawiński podkreślił, że jubileusz stał się również impulsem do realizacji potrzebnych inwestycji infrastrukturalnych. Wśród nich znajdują się:
- remont zabytkowego budynku przy ul. Sienkiewicza,
- modernizacja elewacji historycznego budynku Sedlaczka (rozpoczęcie planowane na przyszły rok),
- renowacja kościoła św. Piotra i Pawła przy współudziale środków rządowych,
- mural artystyczny na prywatnym budynku – trwają rozmowy z właścicielami,
- nowy wzór tablic z nazwami ulic, stylizowanych na historyczne, opracowywany we współpracy z konserwatorem zabytków.
Wciąż ważą się losy większych projektów – jak rewitalizacja Parku Miejskiego czy przebudowa placu Wolności – które uzależnione są od pozyskania zewnętrznego dofinansowania.
Społeczność włącza się w świętowanie
– Z radością obserwujemy, że także mieszkańcy, organizacje społeczne i instytucje chcą współtworzyć jubileusz – mówiła Beata Kiszel, przywołując m.in. inicjatywę Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zamierza oddać hołd „zwykłym” tarnogórzanom.
Wśród planowanych wydarzeń społecznych znalazły się:
- gra miejska organizowana przez stowarzyszenie Góry Kultury, o czym informowała jego prezes Anna Gołkowska, nowa dyrektor Tarnogórskiego Centrum Kultury,
- duża międzynarodowa konferencja górnicza organizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej we współpracy z Żupami krakowskimi – do Tarnowskich Gór przyjadą delegacje z całego świata,
- trwające starania o wpis kultu św. Barbary na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO,
- jak co roku – Misterium św. Barbary w październiku,
- koncert jubileuszowy Państwowej Szkoły Muzycznej z okazji jej 80-lecia, poświęcony twórczości Józefa Szweda – tarnogórskiego kompozytora i autora hymnu miasta.
Młodzi mile widziani
Pojawiły się też pytania o udział młodzieży i przestrzeń na nowoczesne formy wyrazu. Szymon Bryzek z Tarnogórskiej Fundacji Kultury i Sztuki zapytał o możliwość organizacji wydarzeń skierowanych do młodych dorosłych. – Zdecydowanie tak. Jesteśmy otwarci na kreatywne propozycje – odpowiedział burmistrz Czech. Muzeum planuje zorganizować spotkanie z młodzieżą, by poznać ich pomysły.