AKTUALNOŚCI BIZNES

Trwa Europejski Rok Umiejętności!

Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności (ERU) w celu podkreślenia znaczenia nauki przez całe życie i zdobywania nowych kwalifikacji oraz zwrócenia uwagi na rolę umiejętności na dynamicznym rynku pracy. Inauguracja tego wyjątkowego roku miała miejsce 9 maja, a obchody będą trwały przez kolejne 12 miesięcy.

Posiadanie umiejętności, które cieszą się popytem, stanowi kluczowy czynnik przyczyniający się do zrównoważonego wzrostu, większej innowacyjności i zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw. Wykwalifikowani pracownicy mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia oraz możliwość pełnego zaangażowania się w życie społeczne. Jest to niezwykle istotne w kontekście zapewnienia sprawiedliwego społecznego rozwoju gospodarczego, a także przeprowadzenia transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Celem Europejskiego Roku Umiejętności jest postawienie kwalifikacji w centrum uwagi. Inicjatywa ta ma na celu z jednej strony wspieranie jednostek w zdobywaniu odpowiednich umiejętności na wysokich stanowiskach pracy, a z drugiej strony pomaganie przedsiębiorstwom, zwłaszcza małym i średnim, w radzeniu sobie z niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej w całej Unii Europejskiej.

Jakie formy pomocy będą udostępnione? W ramach Europejskiego Roku Umiejętności odbędą się liczne wydarzenia i kampanie informacyjne na terenie całej UE. Będą one skupiały się na prezentacji możliwości i działań związanych z rozwojem kompetencji. Promowane będzie również ułatwione uznawanie kwalifikacji na arenie międzynarodowej. Istotnym celem jest także budowanie współpracy między organizacjami i jednostkami, aby dzielić się doświadczeniami i spostrzeżeniami oraz określić, w jaki sposób inicjatywy Unii Europejskiej i dostępne możliwości finansowania mogą pomóc w rozwoju umiejętności.

Więcej informacji na temat Europejskiego Roku Umiejętności można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej. Tam również istnieje możliwość rejestracji wydarzeń związanych z rozwojem kompetencji, które można dodać do interaktywnej mapy.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej

Tomasz Burek