Trwa Międzynarodowy Tydzień Szczepień
Międzynarodowy Tydzień Szczepień obchodzony jest od 24 do 30 kwietnia każdego roku na całym świecie, a w Europie od 2007 roku. Jest to inicjatywa ustanowiona przez Światową Organizację Zdrowia mająca na celu podkreślenie roli szczepień w ochronie zdrowia dzieci oraz zwrócenie uwagi na szczepienia pacjentów z grup wysokiego ryzyka.
Jednak zaufanie do szczepień zostało nadszarpnięte w wyniku globalnej akcji szczepień przeciwko COVID-19 i samej pandemii. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) podczas tegorocznego Tygodnia Szczepień podkreśla, że pandemia zakłóciła podstawowe usługi zdrowotne i systemy opieki zdrowotnej, co spowodowało utratę 30 lat postępu w ochronie dzieci poprzez rutynowe szczepienia, które są nieodzownym elementem podstawowej opieki zdrowotnej. W każdym regionie świata wzrasta liczba ognisk chorób, które można zapobiec dzięki szczepieniom, takich jak odra, polio i błonica.
W 2021 roku 25 milionów dzieci ominęło co najmniej jedną rutynową szczepionkę, a 18 milionów nie otrzymało żadnych szczepionek. W tym samym roku prawie 40 milionów dzieci było niebezpiecznie podatnych na rosnące zagrożenie odrą, a około 128 tysięcy zmarło z powodu tej choroby.
W latach 2021 i 2022 wykryto ogniska polio na obszarach o niskim wskaźniku szczepień. Przypadki paraliżu spowodowanego polio wystąpiły w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Szczepienia są kluczowym elementem podstawowej opieki zdrowotnej i jedną z najlepszych inwestycji w zdrowszy i bezpieczniejszy świat. Dzięki szczepionkom ludzkość zdołała pokonać ponad 20 chorób zagrażających życiu.
Kilka danych potwierdzających powyższe:
- Szczepionki ratują życie około 4 milionom dzieci rocznie na całym świecie
- Szacuje się, że w latach 2000-2021 szczepionki przeciw odrze uratowały życie 56 milionom ludzi
- Od 1988 roku szczepionki przeciwko polio zapobiegły porażeniu około 20 milionów ludzi