Tym statkiem kosmicznym Indie zdobyły Księżyc
Lądownik Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych wylądował na powierzchni Księżyca! Jest to trzecia misja w ramach programu Chandrayaan.
Do tej pory GODL-India wysłała dwa orbitery, dwa lądowniki, dwa łaziki księżycowe oraz jeden impaktor. Pierwsza misja Chandrayaan-1, wysłana w roku 2008 zakończyła się sukcesem. Wówczas Orbiter działał na orbicie okołoksiężycowej przez 293 dni, wykonując zdjęcia powierzchni Księżyca oraz zbierając dane o zawartości minerałów oraz pierwiastków chemicznych na powierzchni naszego satelity.
Niewielki impaktor, zgodnie z planem, rozbił się w okolicach krateru Shackletona. W czasie 25-minutowego opadania wykonał zdjęcia powierzchni oraz badał śladowe ilości pierwiastków w atmosferze Księżyca.
Kolejnym krokiem podboju Księżyca była misja Chandrayaan-2, wysłana w 2019 roku. Tym razem wraz z orbiterem, wysłany został lądownik Vikram (Waleczność) oraz łazik Pragyan (Mądrość). Niestety, z powodu błędu w oprogramowaniu, łagodne lądowanie nie powiodło się. Planowany czas działania orbitera Chandrayaan-2 szacuje się na około 7,5 lat.
Najnowsza misja Chandrayaan-3 składała się tylko z lądownika oraz łazika księżycowego. Lądownik, podobnie jak w poprzedniej misji, ma wylądować w okolicach południowego bieguna Księżyca. Celem lądownika, poza przetestowaniem samej procedury łagodnego lądowania, jest badanie składu powierzchni naszego satelity, poszukiwanie wody oraz pomiar szczątkowej atmosfery.
źródło: Planetarium Śląskie
fot. Indian Space Research Organisation (GODL-India)