Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach: Nowe zasady od września
Od 1 września 2024 roku dzieci uchodźcze z Ukrainy będą zobowiązane do podjęcia nauki w polskich szkołach, co ma zapewnić im pełne wsparcie w procesie edukacyjnym oraz ułatwić integrację ze społeczeństwem. Wprowadzone przepisy obejmują wszystkie etapy edukacji, począwszy od przedszkola, aż po szkoły ponadpodstawowe.
Obowiązek edukacyjny
Dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. „zerówki”, następnie obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, a także obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Należy podkreślić, że realizacja tego obowiązku będzie warunkować wypłatę świadczeń takich jak 800+ oraz program Dobry Start.
Wsparcie językowe i międzykulturowe
Aby ułatwić ukraińskim uczniom adaptację w polskim systemie edukacyjnym, wprowadzono możliwość dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego. Każde dziecko będzie mogło skorzystać z co najmniej 4 godzin takich zajęć tygodniowo. Ponadto, uczniowie będą mieli dostęp do pomocy asystenta międzykulturowego, który pomoże im w lepszym zrozumieniu nowego środowiska i pokonaniu barier językowych.
Wyjątki i zasady specjalne
Dla uczniów, którzy ukończą VIII klasę szkoły podstawowej, przewidziano wyjątek od obowiązku zdawania egzaminu z języka polskiego w ramach egzaminu ósmoklasisty. Dodatkowo, w roku szkolnym 2024/2025 jedynie uczniowie ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej na Ukrainie, którzy przygotowują się do ukraińskiej matury w 2025 roku, będą mogli kontynuować naukę w trybie online w systemie ukraińskim.
Polskie szkoły gotowe na przyjęcie uczniów z Ukrainy
Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że polskie szkoły są odpowiednio przygotowane na przyjęcie uczniów z Ukrainy. Mają one na celu nie tylko zapewnienie im wysokiej jakości edukacji, ale również wsparcie, opiekę i bezpieczeństwo, co jest kluczowe dla ich przyszłości.
Więcej szczegółowych informacji dostępnych jest na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. Pexels