Unijne wsparcie dla sprawiedliwej transformacji: 159 mln zł na inicjatywy lokalne
Unia Europejska przyznała 159 mln zł na realizację 70 projektów, które mają na celu wsparcie społeczności lokalnych dotkniętych procesem transformacji. Środki trafią do województwa śląskiego, w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji 2030. Projekty skupiają się na poprawie jakości życia, aktywizacji społecznej oraz zawodowej mieszkańców obszarów górniczych, które szczególnie odczuwają skutki zielonej i cyfrowej transformacji.
„Dzięki tym funduszom możliwe będą działania wspierające mieszkańców regionów, w tym rodziny pracowników branży górniczej oraz społeczności lokalne najbardziej dotknięte transformacją. Celem jest wzmocnienie aktywności społecznej, zawodowej i obywatelskiej w tych obszarach” – mówił Rafał Adamczyk, członek zarządu Województwa Śląskiego, podczas wręczenia listów gratulacyjnych beneficjentom, które miało miejsce 2 grudnia w Sali Marmurowej Urzędu Marszałkowskiego.
Projekty, które otrzymały wsparcie, koncentrują się na szerokim wachlarzu działań: od integracji społecznej, przez tworzenie lokalnych paktów na rzecz sprawiedliwej transformacji, po inicjatywy mające na celu poprawę jakości życia w gminach i powiatach dotkniętych procesem transformacyjnym. Kluczowym celem tych działań jest zarówno złagodzenie społecznych i ekonomicznych skutków transformacji, jak i stworzenie warunków do rozwoju aktywności obywatelskiej oraz zawodowej.
Większość z wybranych projektów realizować będą samorządy lokalne – gminy, miasta i powiaty – jednak równie istotną rolę odgrywają organizacje pozarządowe, które wspierają lokalne społeczności w adaptacji do zmian związanych z transformacją. Ich zaangażowanie jest kluczowe w procesie integracji i pomocy osobom zagrożonym marginalizacją.
Wspierane projekty stanowią część szerokiego programu, który ma na celu zrównoważony rozwój regionów, uwzględniając zarówno potrzeby ekologiczne, jak i społeczne. Tylko w taki sposób możliwa będzie sprawiedliwa transformacja, która nie pozostawi nikogo w tyle.
Fot. Tomasz Żak / UMWS