AKTUALNOŚCI PROMOWANE

Uzupełniający nabór do TBS. 168 mieszkań dostępnych dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej

Urząd Miejski ogłosił rozpoczęcie uzupełniającego naboru wniosków o najem mieszkań w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS). Okres składania wniosków potrwa od 12 do 30 czerwca. W ramach tego programu, miasto planuje wybudować 168 nowych lokali mieszkalnych.

Trzy siedmiopiętrowe bloki zostaną wzniesione w rejonie al. Zagłębia Dąbrowskiego, ul. Kwiatkowskiego i Krasickiego. Prace budowlane oficjalnie rozpoczną się 12 czerwca, a oddanie budynków do użytku przewidziane jest na rok 2026.

W ramach nowych bloków mieszkalnych powstaną mieszkania o różnych metrażach, od 31-metrowych kawalerek do przestronnych czteropokojowych mieszkań o powierzchni niemal 90 metrów kwadratowych, przeznaczonych dla większych rodzin. Każdy z budynków będzie miał po 56 mieszkań, co łącznie daje 168 lokali.

Pierwszy nabór wniosków odbył się w kwietniu i wtedy złożono 244 wnioski. Spośród tych wniosków pozytywnie rozpatrzono 135. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwu- i trzypokojowe. W większości przypadków wnioski odrzucono z powodu niespełnienia kryterium dochodowego lub braku wymaganych dokumentów.

Wnioski w ramach uzupełniającego naboru będą przyjmowane od 12 do 30 czerwca w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, stanowisko nr 22. Szczegółowe informacje oraz formularze dostępne są na stronie internetowej www.bip.dabrowa-gornicza.pl. Pytania dotyczące naboru można kierować do Referatu Spraw Mieszkaniowych Wydziału Polityki Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej pod numerami telefonu 32/300-75-48 lub 32/295-67-05.

Podstawowym kryterium wyboru najemców jest dochód. Przy ustalaniu minimalnego i maksymalnego dochodu brane są pod uwagę średnie miesięczne dochody przypadające na członka gospodarstwa domowego za ostatnie trzy miesiące poprzedzające złożenie wniosku. Istotnym kryterium jest również nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Dąbrowie Górniczej. Przy zawieraniu umowy najmu w TBS, każdy najemca będzie zobligowany do wniesienia “opłaty partycypacyjnej”, która stanowi wkład własny w koszty budowy lokalu mieszkalnego.

Wysokość opłaty partycypacyjnej wynosi 1300 zł za metr kwadratowy, a przewidywana wysokość czynszu wynosi 16 zł za metr kwadratowy. Najemcy będą mieli możliwość skorzystania z dopłat do czynszu, na które gmina złoży wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak, podkreśla, że TBS jest skierowane do osób, których dochody znajdują się na granicy możliwości ubiegania się o lokale komunalne, ale są zbyt niskie, aby kupić mieszkanie na wolnym rynku. Jest to również atrakcyjna propozycja dla tych, którzy w przyszłości planują zakup własnego mieszkania i wolą odkładać pieniądze na wkład własny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, zamiast płacić wysokie czynsze najmu na wolnym rynku.

Budynki powstające w ramach programu TBS zostały zaprojektowane w taki sposób, aby były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Elewacje będą utrzymane w bieli i odcieniach szarości, z dodatkiem drewnianych elementów. Wokół budynków znajdować się będzie plac zabaw, a także 210 miejsc parkingowych. Teren zostanie również odpowiednio zagospodarowany, zawierając ławki, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci.

Mieszkania będą miały od 1 do 4 pokoi z aneksami kuchennymi. Będą wyposażone w kuchenki elektryczne, zlewozmywaki oraz biały montaż w łazienkach. Szczegółowy opis dostępny jest na stronie http://regionalnetbs.pl.

Realizacją inwestycji zajmie się firma Remar Budownictwo, która wygrała przetarg, oferując kwotę 52 380 000 zł za wykonanie prac. Miasto pozyskało prawie 21 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego na budowę tych bloków mieszkalnych.

TB