W Będzinie nagrodzono najpiękniejsze szopki bożonarodzeniowe

W Szkole Podstawowej nr 10 w Będzinie odbyła się XXIII edycja konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie różnych grup wiekowych, którzy zaprezentowali kilkadziesiąt szopek, zachwycających pomysłowością, oryginalnością i różnorodnością. Konkurs, który organizowały: Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie, Parafia Świętej Trójcy oraz Muzeum Zagłębia, miał na celu pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych i popularyzację kultury regionalnej.
Historia szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Do Polski przybyły pod koniec XIII wieku, prawdopodobnie za sprawą bernardynów. W Będzinie co roku w grudniu organizowany jest konkurs, który pozwala mieszkańcom miasta podziwiać wyjątkowe interpretacje sceny narodzin Jezusa. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0–I, II–III oraz IV–VIII.
Szopki, choć na przestrzeni wieków przybierały różne formy, zawsze miały wspólny cel – przypomnienie biblijnej historii narodzenia Chrystusa i skłonienie do refleksji nad jej znaczeniem. Tradycja szopek wywodzi się od Świętego Franciszka z Asyżu, który w 1223 roku zorganizował pierwszą żywą szopkę w Greccio. Z czasem szopki zaczęły przyjmować różnorodne formy – od skromnych, tradycyjnych przedstawień, po większe konstrukcje z ruchomymi elementami. Choć każda szopka jest niepowtarzalna, łączy je jedno: oddanie hołdu narodzinom Jezusa i chęć wprowadzenia w świąteczny nastrój.
W tegorocznej edycji konkursu nie zabrakło pomysłowości, a dzieci i młodzież, tworząc swoje prace, wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem. Jury miało niełatwe zadanie, biorąc pod uwagę różnorodność form i technik. Każda z zaprezentowanych szopek była wyjątkowa, a cała wystawa stanowiła piękne połączenie tradycji z nowoczesnymi interpretacjami.
Fot. UM w Będzinie
