W Katowicach trwa Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki
Suwerenność energetyczna i cyfrowa, zielony wodór, rozwój sztucznej inteligencji i energia atomowa w Polsce – to tematy Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki „Industry in Transition”
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwa Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki „Industry in Transition”. W wydarzeniu biorą udział czołowi przedstawiciele polskiego rządu, unijnych instytucji oraz małych i średnich przedsiębiorstw, aby dyskutować o kluczowych wyzwaniach stojących przed Europą.
Szeroka agenda kongresu
Czerwcowy „Industry in Transition” to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych, skupiających uwagę nie tylko Polski i Unii Europejskiej, ale i całego świata. Katowicka Regionalna Izba Gospodarcza, organizator kongresu, pragnęła stworzyć platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń między światem biznesu a polityki.
- „Naszym celem jest przedyskutowanie, w jak najszerszym gronie, kierunków i zasad transformacji europejskiego sektora przemysłowego i energetycznego” – powiedział Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Kluczowe postacie w dyskusji
Wśród uczestników kongresu znaleźli się m.in. minister przemysłu Marzena Czarnecka, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski, wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk oraz Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Na kongresie obecni byli również prezesi największych polskich spółek, w tym Michał Dąbrowski (Agencja Rozwoju Przemysłu), Sanjay Samaddar (ArcelorMittal Poland), Grzegorz Lot (Tauron Polska Energia), Ryszard Janta (Jastrzębska Spółka Węglowa), Krzysztof Zamasz (Grupa Veolia Polska) oraz Rafał Żelazny (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna).
Rola samorządów i ekspertów
Procesy transformacji przemysłowej, społecznej, energetycznej i cyfrowej to wyzwania nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla mieszkańców województwa śląskiego. W dyskusjach uczestniczyli m.in. marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz wojewoda śląski Marek Wójcik.
Tematy związane z bezpieczeństwem cyfrowym i geopolityką omawiali m.in. były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, gen. Waldemar Skrzypczak, dr Mariusz Sokołowski, były rzecznik komendanta głównego policji oraz dr Marek Zuber, ekonomista i ekspert finansowy.
Przyszłość energetyki i przemysłu
Program kongresu przewidywał dyskusje o bezpieczeństwie energetycznym, efektywności energetycznej, energii atomowej, zielonym wodorze, Europejskim Pakcie na rzecz Umiejętności, neutralności klimatycznej, odnawialnych źródłach energii, elektromobilności i transporcie przyszłości.
Organizatorem Kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która od ponad 30 lat działa na rzecz przedsiębiorców, organizując wydarzenia gospodarcze dla tysięcy uczestników. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje takze redakcja Dwa Kwadranse.
Rejestracja na kongres wciąż trwa. Więcej informacji można znaleźć na stronie: intocongress.eu.
Fot. Mat. organizatora





