W Warszawie trwa „Przystanek Śląsk”
Warszawa stała się gospodarzem wyjątkowego wydarzenia – Przystanku Śląsk”, przeglądu kulturalnego ukazującego bogactwo i różnorodność śląskiej twórczości. W ramach tego multidyscyplinarnego festiwalu, od 28 września do 8 października, warszawska publiczność ma okazję doświadczyć śląskiej kultury z pierwszej ręki. – Chcemy, aby warszawiacy przyszli do Pałacu Kultury i Nauki i zanurzyli się w śląskości – zachęca Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, inicjator przedsięwzięcia.
Festiwal, organizowany we współpracy Teatru Śląskiego z Teatrem Studio, ma na celu zbliżenie Śląska i Warszawy poprzez prezentację kluczowych śląskich spektakli, takich jak „Piąta strona świata” czy „Cholonek”. Jak podkreśla Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio, to już kolejna inicjatywa, która zacieśnia kulturalne więzi między tymi instytucjami.
Śląska kultura na deskach teatrów Warszawy
„Przystanek Śląsk” to nie tylko okazja do obejrzenia znanych śląskich przedstawień, ale także szansa na bliższe przyjrzenie się współczesnym tendencjom w śląskiej sztuce i kulturze. Jak zaznacza Talarczyk, Śląsk znajduje się obecnie w przełomowym momencie swojego rozwoju kulturowego. – Chcemy pokazać, że śląskość jest wielowymiarowa, a historia i tradycje tego regionu wciąż żyją, jednocześnie wchodząc w dialog z nowoczesnością. Nie chodzi tylko o nostalgię za przeszłością, ale także o nową śląską tożsamość – mówi Talarczyk.
W ramach festiwalu przewidziano szereg spektakli, spotkań i dyskusji. Całe wydarzenie jest realizowane dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która pełni rolę mecenasa przeglądu. Elżbieta Baron, zastępczyni dyrektora NCK, podkreśliła podczas konferencji prasowej rolę wspierania regionalnej różnorodności w Polsce. – Cieszymy się, że możemy pomóc Śląskowi zagościć w Warszawie i pokazać jego wyjątkową kulturę – zaznaczyła Baron.
Śląscy artyści w stolicy
W czasie zapowiadającej festiwal konferencji prasowej nie zabrakło znanych śląskich twórców, takich jak aktor Olgierd Łukaszewicz oraz pisarka Anna Dziewit-Meller. Łukaszewicz, którego aktorskie korzenie związane są z legendarnymi filmami Kazimierza Kutza, podkreślił, że w Polsce wciąż istnieje potrzeba „tłumaczenia” Śląska reszcie kraju. – Śląsk ma swoją unikalną tożsamość, którą musimy opowiadać na nowo, by zrozumienie między regionami było głębsze – zaznaczył.
Dziewit-Meller zwróciła uwagę na znaczenie śląskiej tożsamości także dla samych Ślązaków. – „Przystanek Śląsk” to dla nas okazja, aby przyjrzeć się sobie i nieustannie redefiniować naszą tożsamość. To zewnętrzne spojrzenie, jakim nas obdarzają mieszkańcy innych regionów, jest bezcenne – mówiła pisarka.
Wielka uczta kulturalna
Na program festiwalu składają się nie tylko spektakle teatralne, ale również pokazy filmowe oraz dyskusje, które odbędą się w Teatrze Studio, hotelu Westin Warsaw i kinie Iluzjon. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń, dostępnym na stronie internetowej Teatru Śląskiego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Źródło opracowania: Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego/ Fot. Przemysław Jendroska / Teatr Śląski