Ważne informacje dotyczące 17 zawodów medycznych

Posłowie oraz członkowie sejmowej Komisji Zdrowia, w dniu 9 maja, zapoznali się z projektem rządowej ustawy dotyczącej niektórych zawodów medycznych. Celem ustawy jest zagwarantowanie dostępu do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom posiadającym odpowiednie wykształcenie w danej dziedzinie. Większość przepisów ustawy miałaby wejść w życie po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia.
Projekt ma na celu uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte odpowiednimi przepisami ustawowymi. W szczególności uwzględnia kwestie związane z doskonaleniem zawodowym osób wykonujących zawód medyczny oraz ich odpowiedzialnością zawodową – wyjaśnia się w uzasadnieniu do projektu.
Należy podkreślić, że „projektowane regulacje nie obejmują zawodów medycznych, których zadania i obowiązki zawodowe zostały już uregulowane w innych ustawowych przepisach dotyczących tych zawodów, takich jak lekarz, lekarz dentysta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, farmaceuta oraz fizjoterapeuta”.
Projekt reguluje kwestie związane z rejestracją osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego, która będzie prowadzona w systemie teleinformatycznym. Centrum e-Zdrowia będzie właścicielem i administratorem tego rejestru, a minister właściwy do spraw zdrowia będzie administratorem gromadzonych w nim danych.
Zgodnie z projektem, osoby wykonujące zawody medyczne będą miały obowiązek uczestniczenia w różnych formach doskonalenia zawodowego, obejmujących samokształcenie oraz udział w kursach doskonalących.
Projekt ustawy określa zasady dotyczące wykonywania następujących zawodów medycznych:
- asystentki stomatologicznej,
- dietetyka,
- elektroradiologa,
- higienistki stomatologicznej,
- logopedy,
- opiekuna medycznego,
- optometrysty,
- ortoptysty,
- podiatry,
- profilaktyka,
- protetyka słuchu,
- technika dentystycznego,
- technika farmaceutycznego,
- technika masażysty,
- technika ortopedy,
- technika sterylizacji medycznej,
- terapeuty zajęciowego.
Ustawa ma zapewnić dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom w danym zawodzie, legitymujących się odpowiednim wykształceniem. Większość przepisów ustawy miałaby wejść w życie 6 miesięcy po dacie jej ogłoszenia.