Wiemy, o co najczęściej pytają młodzi w związku ze swoim dojrzewaniem! Fundacja Cześć Ciało podsumowuje pierwsze miesiące edukacyjnej działalności
Zespół Fundacji Cześć Ciało zebrał w ciągu pierwszych miesięcy swojej działalności edukacyjnej na temat dojrzewania tysiące pytań od młodych, które wysyłali w odpowiedzi na treści udostępniane przez organizację w social mediach. Pytania poddano analizie i na tej podstawie wyodrębniono 5 głównych obszarów, które najbardziej interesują młodzież. Co ciekawe, niemal połowa wszystkich pytań dotyczyła aspektów związanych z odżywieniem i zaburzeniami odżywiania. Pozostałe pytania dotyczyły takich obszarów jak hejt i poczucie wyobcowania, miesiączka, zmiany w ciele i szeroko pojęta higiena.
Chcąc jeszcze lepiej pomagać młodym, Cześć Ciało wystartowało z kolejnym narzędziem ułatwiającym dostęp do wiedzy – na swoich kanałach prowadzi live’y z ekspertami, podczas których można zadawać pytania i niemal natychmiast otrzymywać odpowiedzi. Cześć Ciało to pierwsza bezpieczna, edukacyjna i darmowa przestrzeń w Internecie o dojrzewaniu, która powstała, by rozmawiać o tym, co dzieje się z ciałem i emocjami w tym czasie. Jak? Mądrzej oraz bardziej otwarcie niż kiedy rodzice byli dziećmi.
W ramach platformy powstało ponad 300 edukacyjnych filmów z udziałem kilkunastu lekarzy i specjalistów – pediatrów, dermatologów, ginekologów, urologów czy psychologów, ale także gwiazd i influencerów opowiadających o swoim dojrzewaniu. Filmy te można znaleźć na profilach Fundacji Cześć Ciało na popularnych platformach społecznościowych, takich jak TikTok, YouTube i Instagram. Dotyczą one wszystkich aspektów związanych z dojrzewaniem. W ciągu 5 miesięcy filmy te zebrały ponad 120 milionów wyświetleń. Młodzi nie tylko oglądają treści, ale także wchodzą w interakcje – zadają pytania w komentarzach i wiadomościach prywatnych, co prowadzi do rozwiniętych dyskusji z zespołem Fundacji. Tam wyraźnie widać zapotrzebowanie na realną pomoc.
Fundacja Cześć Ciało, chcąc ułatwić dostęp do wiedzy jak największej liczbie młodych ludzi, przygotowała nowe narzędzie – live’y z ekspertami. Ich zaletą jest to, że każdy może zadać pytanie, a specjaliści udzielają odpowiedzi w czasie rzeczywistym. Zespół przeanalizował tysiące pytań, które wpłynęły do Fundacji, dzięki czemu wie, w jakich obszarach trzeba pomóc w pierwszej kolejności. Są to: odżywianie i zaburzenia odżywiania, hejt i poczucie wyobcowania, miesiączka, zmiany w ciele i higiena.
Dojrzewanie to bardzo ważny, często trudny moment w życiu.
Wiemy, jak wygląda sytuacja w polskich szkołach. Brakuje wykwalifikowanego personelu, dopasowania treści do realnych potrzeb i atrakcyjnej formy przekazu. Choć istnieje WDŻ, nie spełnia ono swoich założeń, co widać w rozmowach o jego zmianie. Wiedza o dojrzewaniu nie trafia do młodzieży ani od wychowawców, którzy nie mają odpowiedniego przeszkolenia, ani za pośrednictwem psychologów, których wielu szkołach po prostu nie ma. Często też rodzice nie przekazują tej wiedzy, ponieważ w ich czasach o cielesności się nie mówiło. Fundacja Cześć Ciało stara się wypełnić tę lukę, by młodzież mogła uzyskać wsparcie, którego potrzebuje, i nie żyła w świecie obaw, tabu i wstydu.
Co w głowach szumi w trakcie dojrzewania?
Nastolatki nie tylko konsumują treści, ale także wchodzą w interakcje. Zadają pytania w komentarzach i wiadomościach prywatnych. Zespół Cześć Ciało zebrał ich już ponad 3000, przeanalizował i wyodrębnił 5 obszarów, do których młodzież najczęściej nawiązuje: dieta, poczucie wyobcowania, miesiączka, zmiany w ciele i higiena.
Odżywianie i zaburzenia odżywiania – to obszar wysuwający się na pierwszy plan. Młodzi pytają o częstotliwość i ilość posiłków, prawidłowe nawyki związane z odżywianiem, czy mogą nie jeść śniadania lub jeść tylko jeden posiłek dziennie. Część pyta o zaburzenia odżywiania, szukając wsparcia, czy naprzemienne objadanie się i niejedzenie to problem. Inni pytają o rodzaje i objawy zaburzeń odżywiania i jak sobie z nimi radzić.
Hejt i poczucie wyobcowania – młodzi pytają, jak radzić sobie z samotnością, wyśmiewaniem i poniżaniem przez rówieśników w szkole. Często czują się pozostawieni sami sobie, nie mają wsparcia od najbliższych ani rówieśników. Zwracają się o pomoc, szukają sposobów nawiązywania relacji i przyjaźni.
Miesiączka – pytania dotyczą tego, czym jest miesiączka, ile trwa, jakie są normy, czy każda kobieta musi miesiączkować. Pytają o odczucia związane z miesiączką, sposoby na jej złagodzenie, stosowanie tamponów, kubeczków menstruacyjnych oraz o wstyd związany z miesiączką i jej zgłaszaniem.
Zmiany w ciele – młodzi pytają, od kiedy trwa dojrzewanie, czy piersi mogą być nierówne, ile powinno się mieć wzrostu w danym wieku, czy to normalne, że się pocą. Szukają sposobów na pogodzenie się z tymi zmianami, które mogą wywoływać niechęć do własnego ciała.
Ogólna higiena – pytania dotyczą częstotliwości mycia, higieny miejsc intymnych, pielęgnacji skóry trądzikowej oraz dezodorantów i antyperspirantów. Młodsze osoby pytają również o to, jak dbać o zęby i czym jest próchnica.
Odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym
Fundacja Cześć Ciało odpowiedziała już na tysiące pytań młodych ludzi, a setki rozmów, które się z nich wywiązały, doprowadziły do uruchomienia kolejnego narzędzia – live’ów. Transmisje na żywo na profilach Fundacji pozwalają młodym zadawać pytania ekspertom i uzyskiwać natychmiastowe odpowiedzi. Po każdej transmisji nagranie jest publikowane na YouTube, by można było wrócić do odpowiedzi i usystematyzować wiedzę.
Graf. Fundacja Cześć Ciało