Wspieramy turystykę regionalną. Odpoczywaj w Polsce, #wybierzŚląskie
Turystyka przed wybuchem pandemii koronawirusa była jedną z dynamiczniej rozwijających się branż w regionie, tworząc markę Województwa Śląskiego. Dziś sama potrzebuje wsparcia. Program niesionej pomocy sygnowanej przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego oraz Śląską Organizację Turystyczną, a skierowanej do przedsiębiorców związanych z branżą obejmuje aż pięć filarów. Wiadomo już, że w tym roku planując wakacje, a te są przecież coraz bliżej, nie będziemy obierać popularnych do tej pory kierunków zagranicznych. Deklarujemy chęć pozostania w kraju. To dobry moment, by odkryć miejsca, których jeszcze nie znaliśmy, choć są tak blisko lub poznać je na nowo!
Na początek uruchomione zostały kampanie społeczne w mediach społecznościowych wpisujące się w apele branży turystycznej, by nie odwoływać zaplanowanych już podróży, lecz po prostu zmienić ich termin.
Smacznie, aktywnie i wirtualnie
W międzyczasie, nim pandemia całkowicie wygaśnie, można skorzystać z ciekawych, alternatywnych propozycji. Dla przykładu, Śląska Organizacja Turystyczna promuje gastronomię należącą do Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki” i zachęca, by specjały i smakołyki rodem z naszej regionalnej kuchni zamawiać na wynos, zwłaszcza że przez ostatnie lata przybyło wiele firm i podmiotów w regionie produkujących i serwujących nasze flagowe dania.
Delektując się zaś pysznościami rodem ze śląskiej kuchni, można jednocześnie usiąść wygodnie przed komputerem i wyruszyć w podróż po najpiękniejszych miejscach województwa – na przykład za pośrednictwem portalu www.slaskie.travel. Taka podróż może zachęcić w przyszłości do obrania turystycznego kursu już w realu.
Dla internautów zainteresowanych ofertą pomocne będą hasztagi #SlaskieSmakiNaWynos #Wspieramyproduktylokalne #Slaskiewirtualnie
Gwarantem prężnie działającej turystyki jest skuteczna promocja. Służyć temu będzie kampania zachęcająca do wychodzenia z domu i korzystania z atrakcji turystycznych, które mamy dosłownie w zasięgu ręki – wędrówki po popularnych szlakach. A tych jest bez liku. Obierane przez lata kierunki to Beskid Śląski, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kraina Górnej Odry, czy Śląsk Cieszyński. Bynajmniej są to propozycje nie tylko na wakacje, ale także na krótkie weekendowe wypady rodzinne czy też w gronie przyjaciół. Promocji służyły będą akcje „Odpoczywaj w Polsce – Śląskie zaprasza” w ramach ogólnopolskiej kampanii, „Śląskie poza miastem”, „Śląskie po zdrowie”. Co istotne, wskazane punkty turystyczne dbają jak mogą o to, żeby wyposażyć się w środki ochrony osobistej, by nie stwarzać zagrożenia epidemicznego, póki jeszcze wciąż musimy borykać się z koronawirusem. Jeden z filarów obejmuje także współorganizację i wsparcie wydarzeń promujących marki turystyczne województwa śląskiego, w tym m.in. Juromania – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Beskidy WinterGo – otwarcie sezonu zimowego w województwie śląskim.
Hasztagowa ściąga dla internautów: #WybieramSlaskie, #SlaskieZapraszamy, drugi raz to samo, #SlaskieBezpiecznie #SlaskieEventy
Śląskie znaczy piękne
Mieszkamy w śląskim, ale czy tak naprawdę wszystko o nim wiemy i odkryliśmy wszystkie jego tajemnice i zakamarki? III filar programu #OdkryjSlaskie skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży to propozycja zarówno turystyczna, jak i edukacyjna. Będą go realizowały jednostki samorządu terytorialnego, które otrzymają na ten cel wsparcie finansowe na organizację wycieczek, rajdów, obozów, biwaków, kursów i innych form aktywności wykorzystujących atrakcje turystyczne regionu. Warunkiem uzyskania wsparcia zadania, będzie organizacja wycieczki autokarowej z minimum jednym noclegiem, pełnym wyżywieniem i usługą przewodnika obejmującą minimum 5 atrakcji turystycznych w Województwie Śląskim. Wsparcie będzie miało formę dotacji celowej dla gmin. To świetna okazja aby nie tylko lepiej poznać wymienione już wcześniej, znane marki turystyczne (np. Beskidy, Jura), ale także promować zupełnie nowe propozycje jak na przykład powstający Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, łączący kulturę i religię, Krainę Górnej Odry uwzględniającą turystykę wodną i rowerową albo Kajakiem przez Śląskie – produkt turystyczny wykorzystujący potencjał śląskich rzek i zbiorników wodnych. Obecnie audytowane przez Śląską Organizację Turystyczną jest 5 rzek w regionie pod kątem nowych szlaków kajakowych na rzekach: Warta, Liswarta, Ruda, Odra, Biała Przemsza.
Jednocześnie uruchomiony zostanie konkurs „Śląskie. Łączy nas turystyka” na dofinansowanie zadań realizowanych przez gminy na modernizację budowę infrastruktury turystycznej, w tym szlaków rowerowych, pieszych, wspinaczkowych, wodnych oraz infrastruktury okołoturystycznej.
Szczegółowe informacje: dlaturystyki.slaskie.pl
TU
ZASIĘGNIESZ INFORMACJI
Departament
Turystyki UMWSL
(32)
77 40 764, mail: turystyka@slaskie.pl
Śląska
Organizacja Turystyczna
(32) 207 207 1, mail: info@slaskie.travel