Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody
Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.
– Polscy konsumenci przy wyborze sklepu stacjonarnego w pierwszej kolejności kierują się wygodą, czyli dostępnością produktów w jednym miejscu. Niemal równie istotna jest dla nich atrakcyjność cenowa. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o cenę średnią produktów, tylko o obecność promocji, rabatów, zniżek, programów lojalnościowych. Mimo że ten ostatni czynnik jest wymieniany na piątym miejscu w hierarchii istotności, to warto zauważyć, że aż czterech na 10 konsumentów decyduje się na zakupy głównie ze względu na niego – podkreśla Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu SW Research.
Podczas zakupów Polacy coraz częściej zwracają uwagę na promocje i możliwość oszczędności. Najczęściej korzystają z zakupu kilku sztuk tego samego produktu w niższej cenie (55 proc.) oraz zniżek od ceny regularnej na pojedyncze produkty (46 proc.). Ponad połowa badanych jeszcze przed zakupami sprawdza ofertę promocji i rabatów.
– Polacy idą z duchem czasu w kwestii wyszukiwania informacji o aktualnych promocjach i rabatach danego sklepu. Z badania wynika, że na pierwszym miejscu z dużą przewagą korzystają przede wszystkim z aplikacji mobilnej danej sieci sklepów. W drugiej kolejności są to tradycyjne gazetki sklepowe czy różnego typu agregaty wielu sklepów – wymienia wiceprezes SW Research.
Blisko 85 proc. korzysta z programów lojalnościowych, a 23 proc. z tej grupy w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie skorzystało z oferty trzech takich programów. Prawie wszyscy klienci uważają, że warto w nich uczestniczyć ze względu na możliwe korzyści, taki sam odsetek wskazał na oszczędności na zakupach. Blisko co druga osoba kontrolująca swoje wydatki na zakupy za każdym razem zwraca uwagę na kwotę zaoszczędzoną dzięki promocjom oferowanym przez sklep.
Wśród najbardziej preferowanych przez konsumentów korzyści są zniżki przy zakupie większej liczby sztuk danego produktu lub zniżki od ceny regularnej na pojedyncze produkty objęte promocją. Klienci cenią także zniżki na całe zakupy. Z badania wynika, że mając do wyboru rabat w wysokości 5 proc. wartości zakupów naliczany przy kasie bezpośrednio przy zakupach oraz możliwość zyskania 10 proc. wartości całych zakupów na opłacenie kolejnych, Polacy częściej wybierają rabat odroczony w czasie. W zależności od kwoty zakupu wskazuje na to 58–64 proc. badanych.
– Polacy przyswoili sobie nawyk korzystania z programów lojalnościowych. Tylko 15 proc. deklaruje, że nie korzysta z żadnego programu, a siedmiu na 10 twierdzi, że korzysta ze wszystkich programów, do których należy. Należy jednak pamiętać, że nadal istnieje pewna grupa wymagających konsumentów, około 1/3 populacji, którzy nie zawsze korzystają ze wszystkich programów. W ich kierunku można zrobić więcej, na przykład zwiększyć częstotliwość korzystania z rabatów i zniżek albo obniżyć restrykcje, jeżeli chodzi o dostępność produktów – mówi Piotr Zimolzak.
Dzięki rozwojowi programów lojalnościowych coraz prostsze jest kontrolowanie oszczędności i wydawanych pieniędzy. Już teraz ponad 60 proc. Polaków wskazuje, że z łatwością osiąga korzyści i nagrody w programach, z których korzysta. Dzięki personalizacji programów lojalnościowych konsumenci mogą oszczędzić na tych produktach, które kupują najczęściej. W tym kierunku rozwijają się więc programy oferowane przez sieci sklepów. Przykładem może być program Mój Carrefour.
– Ostatnie rozwiązania, które dodaliśmy do naszego programu, to hiperpersonalizacja naszej oferty promocyjnej, a więc rozwiązania, które pozwalają nam dostosowywać ofertę do każdego klienta indywidualnie, do jego zachowań, potrzeb i preferencji zakupowych, a dzięki temu budować w sposób skuteczny jego zaangażowanie, a tym samym wymierne efekty sprzedażowe – tłumaczy Robert Stupak, członek zarządu, dyrektor marketingu, e-commerce, polityki cenowej i IT w Carrefour Polska. – Na naszej platformie mamy rozwiązania i korzyści pozwalające cieszyć się natychmiastowymi benefitami wynikającymi z zakupów w naszej sieci, oferujemy też korzyści pozwalające budować w średnioterminowym okresie zaangażowanie naszego klienta.
Klienci mogą skorzystać m.in. ze zniżek na weekendowe zakupy z aplikacją Mój Carrefour. Mają tam również dostęp do tzw. Super Ofert, czyli promocyjnych cen wybranych produktów obniżonych nawet o 50 proc. Aplikacja pozwala im sprawdzić cenę każdego produktu, skanować i płacić za zakupy, dzięki czemu mogą ominąć kolejki do kas. Klienci mogą także zagrać w Lotto, sprawdzić swoje paragony z ostatnich zakupów czy zapłacić za nie mobilnie.
– Jako Carrefour byliśmy jedną z pierwszych, o ile nie pierwszą siecią handlową, która uruchomiła własną aplikację mobilną. Inwestujemy w jej rozwój od ponad 10 lat. Początkowo aplikacja oferowała rozwiązania po prostu ułatwiające zakupy, z czasem zaczęliśmy dodawać rozwiązania i funkcjonalności pozwalające budować lojalność naszego klienta. W ostatnim czasie do naszej platformy włączyliśmy program Payback i dzisiaj oferujemy platformę lojalnościową multiformatową, pozwalającą oferować korzyści klientom dostosowane praktycznie do każdego etapu jego ścieżki zakupowej. Dzisiaj docieramy do ponad 10 mln klientów – tłumaczy Robert Stupak. – Dzięki naszej platformie lojalnościowej mamy możliwość budowania ogromnej wiedzy i bazy danych o zachowaniach naszych klientów i tymi danymi właśnie chcemy się również dzielić z naszymi partnerami handlowymi i dostawcami.
Możliwość zwrotu części pieniędzy za zakupy lub zbierania punktów, które następnie można wymienić na nagrody lub zniżki, cieszy się coraz większym zainteresowaniem – korzysta z nich ok. 20 proc.konsumentów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Źrodło opracowania: Newseria/Fot. Pexels