Zabrze: Stuletnie witraże dostały nowe życie
To jedno z wyjątkowych miejsc na Śląsku, które w wolnym czasie warto odwiedzić. Udało się odrestaurować liczącą ponad 100 lat salę witrażową pierwszego starostwa powiatowego w Zabrzu, która znajduje się obecnie w siedzibie Muzeum Górnictwa Węglowego.
Metamorfoza, którą przeszła siedziba Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, kosztowała w sumie 34,2 mln zł, z czego 23,7 mln zł dofinansowania miasto pozyskało z funduszy unijnych. Kilka lat temu zabytkowy budynek ucierpiał w wyniku pożaru i prowadzonej akcji gaśniczej. Po umeblowaniu dostępne będą tutaj przestrzenie wystawiennicze, pomieszczenia biurowe oraz pracownie: konserwatorska i digitalizacji.
Witraże odtworzyli specjaliści. Uzupełnili ubytki, liftingowi poddano szkiełka. Wstawiono też szyby izolacyjne, dzięki czemu sala nie będzie narażona na gwałtowne zmiany temperatur i wilgoć. Odnowiono parkiet, wzmocniono podłoże pod konstrukcją.
– Przez lata drewniana boazeria, sufit, parkiet czy poręcze narażone były nie tylko na eksploatację wynikającą ze zmiennej temperatury o różnych porach roku. Boazeria i sufit zamalowane były czarną, olejną farbą. W ten sposób przez kilkadziesiąt lat ukrywano ubytki i pęknięcia w drewnie. Parkiet zaklejony był gumolitem PVC, a szyby w witrażach popękane – wyjaśnia Rajner Smolorz, szef pracowni Art-Reno. Rewitalizacja sali witrażowej została wyróżniona wieloma nagrodami, w tym m.in. nagrodą główną Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „Dokonania z zakresu konserwacji”.