Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenie poświęcone „stażowemu”
Zainteresowanie nowymi zasadami jest ogromne – do tej pory ZUS wydał już około 728 tys. zaświadczeń potwierdzających okresy wliczane do stażu pracy, a ponad 72 tys. wniosków zakończyło się decyzją odmowną.
Dla osób planujących złożenie wniosku to wyraźny sygnał, że warto wcześniej dobrze poznać zasady. Podczas szkolenia eksperci wyjaśnią, komu przysługuje zaświadczenie o „stażowym”, w jakich sytuacjach ZUS odmawia jego wydania oraz dlaczego doliczenie dodatkowych okresów do stażu pracy nie wpływa na wysokość przyszłej emerytury. Spotkanie online organizuje Oddział ZUS w Rybniku – odbędzie się 16 lutego o godz. 16.00.
Udział w wydarzeniu jest możliwy z dowolnego miejsca, ponieważ szkolenie będzie prowadzone w formule online. Skorzystać mogą nie tylko klienci rybnickiego oddziału, ale także osoby z innych regionów kraju. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie na adres: szkolenia_rybnik@zus.pl
. Na podany adres e-mail zostanie przesłany link do spotkania.
Nowe przepisy dotyczące „stażowego” wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. i pozwolą wliczać do stażu pracy także okresy inne niż zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Zmiany będą obowiązywać etapami: od stycznia 2026 r. w jednostkach sektora finansów publicznych, a od 1 maja 2026 r. – u pozostałych pracodawców.
– Na tym etapie złożenie wniosku ma największe znaczenie dla osób zatrudnionych w jednostkach sektora finansów publicznych, bo to w ich przypadku zaświadczenie ZUS będzie od razu wiążące dla pracodawcy. Pracownicy firm prywatnych mogą jeszcze poczekać – ich pracodawcy będą zobowiązani uwzględniać zaświadczenia dopiero od maja – przypomina Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Warto pamiętać, że ZUS nie potwierdzi wszystkich okresów wymienionych w Kodeksie pracy. Zaświadczenia obejmują wyłącznie te okresy, w których wnioskodawca podlegał ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, opłacał składki na te ubezpieczenia lub na ubezpieczenie wypadkowe, a także czas zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach tzw. ulgi na start.
Szczegóły nowych zasad, praktyczne przykłady oraz odpowiedzi na pytania uczestników mają zostać omówione podczas szkolenia. Dla wielu osób może to być ostatni moment, by uniknąć błędów przy składaniu wniosku i niepotrzebnej decyzji odmownej.

