Zamek Ogrodzieniec znalazł się w popularnej grze komputerowej
Zamek w Ogrodzieńcu mogliśmy zobaczyć już między innymi w netflixowej produkcji „Wiedźmin”, kiedyś w serialu „Janosik” czy w telewizyjnym programie „Ślub od pierwszego wejrzenia”. Tutaj też odbywa się popularna Juromania. Teraz jurajska twierdza została zbudowana w bardzo popularnej grze – Minecraft.
Nawet w Minecrafcie zamek robi ogromne wrażenie. Powstał tam dzięki Marcinowi Bielakowi.
– To się nazywa GRA warta świeczki. Zamek Ogrodzieniecki zbudowany w Minecraft. Marcin Bielak wielkie dzięki. Jesteśmy zachwyceni – czytamy na profilu FB Zamku Ogrodzieniec.
Warto pamiętać, że nic jednak nie zastąpi zamku w całej, rzeczywistej okazałości. Spacer może nam przysporzyć nawet większych emocji niż gra komputerowa. Zwłaszcza w trakcie tzw. ferii z duchami. Na terenie zamku codziennie, do końca lutego, będą pojawiać się zjawy. Komu uda się je sfotografować i podzieli się tym w mediach społecznościowych, ma szansę na świetne nagrody. Wśród nich jest elektryczna hulajnoga Xiaomi, a także aparaty InstaX.
Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy i najbardziej okazały z zamków na Szlaku Orlich Gniazd a jednocześnie prawdopodobnie jedne z najbardziej imponujących ruin w Polsce. Budowla wznosi się na Górze Janowskiego (zwanej też Zamkową – 515 m n.p.m.), która jest najwyższym punktem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że już w XIII wieku za panowania Bolesława Krzywoustego zdecydowano się wznieść w tym miejscu pierwsze mury obronne, które zniszczył najazd tatarski w 1241 roku. Dopiero Kazimierz Wielki wybudował w tym miejscu kamienny zamek.
Ogrodzieniecka twierdza często zmieniała właścicieli, spośród których warto wspomnieć o rodzie Bonerów. Syn pierwszego właściciela z rodu Bonerów, Seweryn, przebudował zamek w stylu renesansowym, a rezydencja zyskała miano drugiego Wawelu. Co ciekawe, ta słynna krakowska familia dorobiła się bajecznej fortuny, która pozwoliła im nie tylko na zakup własnego zamku – do dziś w Krakowie na Rynku stoi charakterystyczna grejpfrutowa kamienica, należąca dawniej do tego słynnego rodu krakowskich finansistów.