Zapomniane szlaki kolejowe w województwie śląskim
Choć województwo śląskie leży w regionie, który ma bardzo gęstą sieć połączeń kolejowych, warto wiedzieć, że w przeszłości była ona znacznie bardziej rozbudowana niż obecnie. Czasami, przeglądając mapę, można się zdziwić, jakie połączenia istniały w naszym regionie.
Jednym z takich zapomnianych szlaków było połączenie Tarnowskich Gór z Zawierciem przez stację Pyrzowice Lotnisko. Co ciekawe, na tę trasę powróciły pociągi. Inne zapomniane, ale planowane do przywrócenia połączenia, to szlaki z Bielska-Białej do Skoczowa oraz z Orzesza przez Żory do Jastrzębia-Zdroju.
Jeśli już mowa o Jastrzębiu, warto wspomnieć, że kolej docierała do tego miasta nie tylko z Orzesza. Linia biegła dalej przez dzielnicę Moszczenica do Wodzisławia Śląskiego. Choć Jastrzębie i Wodzisław leżą stosunkowo blisko siebie, trasa była kręta, co wydłużało czas przejazdu i zmniejszało atrakcyjność połączenia.
W Moszczenicy tor do Wodzisławia rozdzielał się również na trasę prowadzącą do Zebrzydowic, a stamtąd już tylko krok dzielił podróżnych od Cieszyna. Pociągi najpierw przestały kursować do Wodzisławia, a później do Zebrzydowic. Istniała także inna linia, która pozwalała pominąć dzielnicę Moszczenica i bez zmiany kierunku jazdy dotrzeć prosto do Zebrzydowic, co znacząco ułatwiało transport towarowy.
Jadąc z Tychów do Katowic, wielu pasażerów słyszało zapewne o posterunku technicznym Mąkołowiec. W przeszłości, oprócz linii do Katowic Ligoty przez Ochojec i Murcki, odgałęziała się tam również trasa do Lędzin przez Mysłowice Kosztowy. Po przyjeździe do Kosztów można było kontynuować podróż do Mysłowic lub Oświęcimia. W przeszłości istniała także możliwość dojazdu do Lędzin.
Co jeszcze ciekawsze, dzięki tej linii można było jeździć w pętli z Tychów do Tychów przez Mąkołowiec, Mysłowice Kosztowy, Lędziny, Bieruń Stary, Tychy Lodowisko i Tychy Miasto.
Dziś Pyskowice leżą daleko od głównej linii kolejowej, jednak w przeszłości jednotorowa linia prowadziła do samego centrum miasta. Niestety, została rozebrana, ale jest dobra wiadomość – linia ta zostanie odbudowana, co oznacza, że kolejny zapomniany szlak powróci na mapę województwa śląskiego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. W portalu Dwa Kwadranse każdego dnia piszemy o najważniejszych wydarzeniach z regionu. Bądź na bieżąco! Obserwuj Dwa Kwadranse na Facebooku, Instagramie, platformie X oraz TikToku.
Fot. Pexels