Zespół „Śląsk” zagości w twoim domu
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wrócił do wspólnych prób na sali – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Na razie jednak nie koncertuje na żywo z udziałem publiczności, ale to nie oznacza, że zawiesił artystyczną i edukacyjną działalność. Zespół „Śląsk” przeniósł swą aktywność do Internetu. W mediach społecznościowych można zobaczyć ich w akcji, razem z nimi pośpiewać, pobawić się i potrenować…
Wystarczy wejść na stronę internetową (zespolslask.pl w zakładkę Edukujemy artystycznie) lub na profil Zespołu Śląsk na Facebooku, aby dotrzeć do bardzo wielu atrakcyjnych treści. A co dokładnie tam się znajduje? Poniżej przedstawiamy niektóre z materiałów.
Zabawa ludowa „Hop, ciup, Hanula!”
W materiale filmowym zaprezentowano zabawę zręcznościową do piosenki rozpoczynającej się od słów „Hop, ciup, Hanula!”. Zabawa pochodzi z miejscowości Gilowice na Śląsku. Był to popis zręczności wykonywany przez dwóch chłopców w formie rywalizacji. Ich zadaniem było rytmiczne przekładanie pałeczki z ręki do ręki pod nogami przy jednoczesnym śpiewaniu humorystycznej piosenki o dziewczynie – Hanuli. Muzyka przyśpieszała, a wygrywał rywalizację ten, któremu noga się nie powinęła.
Ta wesoła zabawa ożywi zarówno niejedno rodzinne popołudnie, jak i szkolną lekcję, warsztat tańca oraz wszelkie inne spotkania grup dziecięcych i młodzieżowych.
Prezentacje muzyczne: Instrumenty – Skrzypce
Jakie są inne nazwy skrzypiec w kapelach ludowych? Jak wygląda budowa tego instrumentu i jaką pełnią rolę w kapelach podhalańskich? O tym wszystkim opowiada Oskar – Artysta Orkiestry Zespołu „Śląsk”.
Zabawa ludowa „Szewc”
W materiale filmowym zaprezentowano zabawę taneczną pt. „Szewc” znaną w całej Polsce. Wykorzystana w tej zabawie melodia pochodzi z Górnego Śląska. Zarówno warstwa wokalna, jak i taneczna nawiązuje do coraz rzadziej znanego dzieciom rzemiosła, jakim jest szewstwo.
„Zatańcz z nami” projekt edukacyjny
To cykl lekcji edukacji regionalnej w formie zajęć muzyczno-tanecznych dla dzieci. Zapoznacie się z melodiami, piosenkami oraz podstawowymi krokami i figurami tanecznymi. Tańce śląskie, jakie zaprezentowano, to „Litery”, „Grozik”, „Obracany”, „Zwodzony”.
Prezentacje muzyczne: Instrumenty – Altówka
W materiale filmowym artystka orkiestry Zespołu „Śląsk”, Urszula Mizera prezentuje instrument – altówkę. W przystępny, zwięzły i zrozumiały sposób przekazuje istotne informacje dotyczące budowy instrumentu, jego pochodzenia oraz znaczących różnic w stosunku do skrzypiec.
Prezentacje muzyczne: Instrumenty – Puzon
Materiał filmowy nagrany przez artystę orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Marcina Respondka, w którym prezentuje instrument blaszany – puzon. Wykonawca, humorystycznie, w gwarze śląskiej, opowiada o budowie instrumentu oraz o jego przeznaczeniu i funkcji w orkiestrze Zespołu „Śląsk”.
Zabawa z kijonkami
Kijonka to specjalna łopatka z drewna, która służyła do prania grubszych tkanin. Kobiety spotykały się nad rzeką, wspólnie robiły pranie i śpiewały piosenki dla umilenia czasu. Zabawa, którą przygotowali Ania i Krystian, wykorzystuje te przedmioty jako instrumenty muzyczne do akompaniamentu popularnej piosenki beskidzkiej „Hanka, czorne oczka”. Bardzo prosta forma zabawowa dla dzieci, by rozwijać poczucie rytmu i koordynację.
Zabawa ludowa „Kapusta”
Materiał filmowy, uczący zabawy górali Beskidu Śląskiego „Kapusta”, na którą składa się warstwa wokalno-muzyczna oraz taneczna. „Kapusta” to popularny w tym regionie taniec, który występuje tam w wielu odmianach lokalnych. Materiał umożliwia wspólną naukę śpiewu i tańca, która jest prosta i nie wymaga przygotowania.
„Zaczarowany świat muzyki”
To program dla dzieci zrealizowany przez TVP ABC. W przystępny sposób zapoznaje najmłodszych widzów z działalnością Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Główna bohaterka – Łucja – z bliska przygląda się, jak wygląda praca i życie artystów, a także osób, zajmujących się przygotowaniem ich do występów.
Jak wygląda praca dyrygenta Zespołu „Śląsk”
Materiał filmowy, będący opowieścią o specyfice działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, a zwłaszcza pracy dyrygenta, w narracji jednego z nich – Zygmunta Magiery. Maestro kreśli ponadto postać założyciela, wieloletniego dyrektora, a obecnie patrona Zespołu „Śląsk” – Stanisława Hadyny.
Tylko taniec – portret filmowy Elwiry Kamińskiej
Film dokumentalny prezentujący sylwetkę współzałożycielki Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pedagoga i choreografa – Elwiry Kamińskiej. O jej życiu i pracy artystycznej opowiadają współpracownicy i kontynuatorzy jej dzieła w Zespole „Śląsk”, rodzina Elwiry Kamińskiej oraz ona sama – głosem z nielicznych wywiadów, jakich udzieliła Polskiemu Radiu.
W pogoni za wiosną – filmowy portret Stanisława Hadyny
Film dokumentalny, prezentujący sylwetkę założyciela i patrona Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – Stanisława Hadyny. „W pogoni za wiosną” opowiada o inspiracjach i przeżyciach kompozytora, które odcisnęły piętno zarówno na jego życiu, jak i działalności Zespołu „Śląsk”. Sylwetkę bohatera budują wspomnienia najbliższych mu osób: żony i córki, a także byłych i obecnych artystów Zespołu „Śląsk”. O swoich spotkaniach z Hadyną opowiadają także m.in. prof. Daniel Kadłubiec, Bogusław Kaczyński, Kazimierz Kutz czy Wiesław Ochmann. Fragmenty tekstów autorstwa Stanisława Hadyny czyta Henryk Talar.
Wesele na Górnym Śląsku
Widowisko oparte na oryginalnym tekście, napisanym przez Stanisława Ligonia w 1929 roku. Przedstawia stylizowany na potrzeby sceny autentyczny obrzęd górnośląskiego, wiejskiego wesela z początków XX wieku. Ligoń odtwarza w nim wszystkie elementy regionalnej ceremonii, z całą jej barwnością i oryginalnością. To widowisko ludowe, w którym odnajdziemy pochwałę rodzinnych tradycji, wiary w Boga i etosu pracy.
A to Polska właśnie – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Roku Stanisława Hadyny
Koncert zatytułowany „A to Polska właśnie” prezentuje piękno kultury narodowej za pośrednictwem bogactwa spuścizny regionalnej. Całokształt widowiska stanowią muzyka, pieśni oraz tańce narodowe oraz charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski. Artyści Zespołu „Śląsk” występują w kostiumach stylizowanych na stroje ludowe z regionów całego kraju. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny – kompozytora, który pomógł ocalić i spopularyzował dorobek kulturalny Śląska – oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej.
przygotował PRZEMYSŁAW MALISZ