Żywiec, Częstochowa, Kraków. Weekend z Zespołem Śląsk
Miniony weekend obfitował w koncertowe spotkania z publicznością. Na trasie znalazły się: Żywiec, Częstochowa i Kraków. W repertuarze królowały utwory sakralne, ale nie zabrakło także największych przebojów ludowych.
Zespół „Śląsk” rozpoczął weekend koncertem charytatywnym w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Dochód z koncertu został przekazany na rzecz leczenia Wiktorka Szczechowiaka chorującego na SMA. Artyści chóru pod kierownictwem Krzysztofa Anczyka, zaprezentowali najpiękniejsze polskie pieśni ludowe. Nie zabrakło utworów zarówno Stanisława Hadyny, jak i Wojciecha Kilara, tj.: „Piloreczka”, „Jo z Opola”, „Hej te nasze góry” czy „Szła dzieweczka”.
W sobotę artyści chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” wystąpili z kolei podczas odpustu w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie. Koncert z repertuarem pieśni sakralnych, był prezentem księdza proboszcza ks. Ryszarda Umańskiego dla parafian. Wśród publiczności obecny był m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Szymon Giżyński. „Ze wzruszeniem wysłuchałem tego niecodziennego koncertu. Zaprezentowane utwory religijne są świadectwem odwiecznej wiary Polaków, bogactwem kultury chrześcijańskiej. A Zespół ,,Śląsk” zachwyca różnorodnym repertuarem, brzmieniem i kunsztem wykonawczym” – powiedział wiceminister Szymon Giżyński.
W programie koncertu znalazła się kolekcja ulubionych pieśni Papieża Polaka, stanowiących jednocześnie muzyczną ilustrację Jego pontyfikatu. Koncert rozpoczęła najstarsza polska pieśń – „Bogurodzica”. Publiczność oklaskiwała także ze wzruszeniem najpiękniejsze pieśni maryjne, wśród nich m.in.: „Ave Maria” Stanisława Hadyny, „Czarna Madonna”, „Matko Piekarska”, a także wiele innych pieśni sakralnych, zachwycających kunsztem wykonawczym i wywołującym głębokie emocje: „Panis Angelicus”, „Za rękę weź mnie Panie”, „Zwycięzca śmierci” czy „Alleluja”. Nie mogło także zabraknąć ulubionej pieśni św. Jana Pawła II – „Barki”. Na bis zabrzmiały największe ludowe przeboje Zespołu: „Karolinka”, „Karlik” i „Szła dzieweczka”.
Koncert z podobnym repertuarem odbył się także dzień później, w niedzielę, w krakowskim Sanktuarium Krzyża Świętego – Opactwie Cystersów. Koncert pieśni w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” był wydarzeniem realizowanym w ramach obchodów 800-lecia Opactwa Cystersów w Mogile, dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
(AK)
Foto: FB Zespół Śląsk