GŁÓWNA SPORT

III Igrzyska Europejskie. Śląsk ponownie areną sportowych zmagań

Już w czerwcu 2023 roku województwa małopolskie i śląskie będą gospodarzem III Igrzysk Europejskich. W tym wyjątkowym wydarzeniu sportowym weźmie udział blisko 7,5 tys. sportowców z 50 reprezentacji. Organizacja zawodów tej rangi to nie tylko szansa na promocję regionów zaangażowanych w ich realizację, lecz także kolejne inwestycje w obiekty sportowe i infrastrukturę drogową.

Jestem przekonany, że impreza ta będzie inspirowała Polskę i Polaków do bardziej ambitnych osiągnięć sportowych – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. I dodał: pokażemy naszą klasę i umiejętności zarówno sportowe, jak i operacyjne czy organizacyjne.

List intencyjny w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 w Małopolsce i na Śląsku w imieniu Skarbu Państwa podpisał minister sportu i turystyki, Kamil Bortniczuk. Gospodarzami wydarzenia skupiającego łącznie 24 dyscypliny sportowe będą miasta: Chorzów, Kraków, Krynica Zdrój, Tarnów i Zakopane.

Szacowane wydatki związane z realizacją wydarzenia wynoszą 400 mln zł. Ministerstwo Sportu i Turystyki pokryje łącznie 50% kosztów organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 r.

Szerokie inwestycje

Organizacja Igrzysk Europejskich to jednoczesne inwestycje w obiekty sportowe i infrastrukturę drogową województw małopolskiego i śląskiego. Najważniejsze prace obejmą nie tylko modernizację istniejących obiektów oraz wdrożenie programu modernizacji dróg, chodników i ścieżek rowerowych w gminie Kraków.

– Tutaj, w Krakowie i Małopolsce, powstaną lub zostaną zmodernizowane obiekty infrastruktury sportowej, która pozwoli zrobić imprezę sportową na najwyższym, światowym poziomie – podsumował szef rządu.

Igrzyska Europejskie

Idea zawodów europejskich organizowanych na wzór igrzysk azjatyckich, afrykańskich czy panamerykańskich, pojawiła się w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. Dzięki inicjatywie Prezesa Chorwackiego Komitetu Olimpijskiego, Zlatko Matešy, powrócono do rozmów o wydarzeniu sportowym w tej formule. W rezultacie, w 2015 roku w Baku (Azerbejdżan), zorganizowano I Igrzyska Europejskie.

Decyzja o zorganizowaniu pierwszych igrzysk europejskich została podjęta 8 grudnia 2012 r. w Rzymie, podczas 41 zjazdu Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich powstało w 1968 r. Organizacja skupia 50 narodowych komitetów olimpijskich z Europy, a jej siedziba znajduje się w Rzymie. Polski sport reprezentuje Polski Komitet Olimpijski.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów