EKOLOGIA

Konferencja Ekologiczna w Rozbarku

Otwarta Konferencja Ekologiczna powraca do Teatru Rozbark. Hasłem tegorocznej edycji jest “Natura miasta”, co oznacza, że nie zabraknie tematów związanych z przyrodą naszego regionu, która na terenach przekształconych przez człowieka, jak nigdzie indziej, pokazuje swoją siłę. Konferencja odbędzie się 26 maja w godzinach od 9:00 do 14:00 i oprócz wykładów, które przygotują eksperci z zakresu ochrony środowiska, socjologii i edukacji ekologicznej, odbędą się także ekotargi, plener malarski, warsztaty pszczelarskie i wiele innych atrakcji.

Naszym celem jest ukazanie uczestnikom, jak ważną rolę odgrywa przyroda w mieście i jak wpływa na nasze życie. Zaprosiliśmy przyrodników, architektów krajobrazu, socjologów i edukatorów, którzy podzielą się swoją wiedzą – mówi Teresa Bryś-Szczygieł, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ekologii “Zielona Ziemia”.

W programie wydarzenia znalazły się wykłady ekspertów. Dr hab. prof. Magdalena Szpunar przedstawi wykład o “Nieobecności roślin w humanistyce”, gdzie poruszy temat potrzeby Plant Studies, symboliki drzew i lasu oraz ich terapeutycznych właściwości. Prof. dr hab. Adam Rostański omówi formy prawne ochrony przyrody w Bytomiu, natomiast dr hab. Sławomira Kamińska-Berezowska poruszy wyzwania socjologiczne w kontekście miasta przyjaznego ludziom.

Termin “czwarta przyroda” został ukuty przez niemieckiego naukowca prof. Ingo Kowarika i odnosi się do roślinności rozwijającej się samoistnie, bez kontroli i ingerencji człowieka na opuszczonych, nawet najbardziej zniszczonych terenach. Kasper Jakubowski z Fundacji Dzieci w Naturę przedstawi wykład “Nieużytki, sukcesja i piękno czwartej przyrody”, który jest szczególnie aktualny w kontekście planów ingerencji w Żabie Doły.

Dla dzieci i młodzieży będą organizowane ciekawe warsztaty i spotkania. Przyrodnik i fotograf przyrody, Arkadiusz Makowski, opowie o życiu w Dolinie Górnej Bytomki, a miłośnik tradycji rozbarskiej, Zdzisław Grębowski, poprowadzi wyprawę po byłej kopalni KWK Rozbark. Edukatorzy firmy FCC Polska Sp. z o.o. zaprezentują Recyklingową Ścieżkę Edukacyjną, gdzie uczestnicy dowiedzą się, co to jest RDF, z ilu butelek PET można wyprodukować polar.

Wśród imprez towarzyszących nie zabraknie Sztandu Rozmajtości, gier i zabaw dla dzieci, pleneru malarskiego, a także eko-artystycznych warsztatów dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Stowarzyszenie Spełniamy Dziecięce Marzenia. Na interaktywnym stoisku Pszczoła w mieście, pszczelarze przybliżać będą ciekawostki z życia pszczół i pszczelarskiego fachu.

Wstęp jest wolny, lecz na część wydarzeń obowiązują zapisy. Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Mariusza Wołosza Prezydenta Miasta Bytomia oraz Gabriela Tobora Burmistrza Miasta Radzionkowa, a jej organizatorami jest Urząd Miejski w Bytomiu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ekologii „Zielona Ziemia”.